Roberto De Zerbi (44 de ani) se desparte de Brighton. Clubul din Premier League a anunțat plecarea tehnicianului care a trecut, în cariera de jucător, și pe la CFR Cluj.
De Zerbi pleacă pe cai mari de la Brighton. Italianul a făcut istorie pe banca fostei echipe a lui Florin Andone. Ajuns în Anglia în septembrie 2022, italianul a avut un sezon excelent: și-a dus echipa în optimile Europa League, iar în acest sezon este pe locul 10, cu o etapă înaintea finalului.
Roberto de Zerbi pleacă de la Brighton, Barcelona și Bayern îl vor
Partida cu Manchester United va fi ultima pentru De Zerbi pe banca lui Barighton.
„Sunt foarte trist că plec, dar sunt în același timp foarte mândru de ceea ce jucătorii, alături de staff-ul meu, au realizat cu sprijinul clubului, dar și al fanilor noștri minunați în ultimele două sezoane istorice.
Am ajuns la o înțelegere cu clubul să încheiem înțelegerea pentru ca fiecare să facem alegerea potrivită, urmând propriile idei și viziuni. M-am bucurat cu adevărat de doi ani intenși în Premier League. Am fost implicați în patru competiții majore în acest sezon. Această decizie îmi oferă timp la dispoziție să iau o pauză înainte de a mă hotărî asupra planurilor mele de viitor”, a declarat De Zerbi, pentru site-ul clubului.
Președintele lui Brighton: ”Va rămâne în memoria fanilor”
Tony Bloom a confirmat despărțirea de managerul italian.
„Roberto ne-a oferit două sezoane excelente și a condus clubul către noi culmi. A reușit să ne ofere prima noastră campanie europeană care va rămâne mult timp în memoria fanilor lui Brighton.
Am convenit de comun acord să încheiem contractul cu Roberto într-un moment potrivit pentru ambele părți. Vom avea timp să ne planificăm rapid strategia pentru sezonul viitor, iar Roberto va avea suficient timp pentru a face o alegere în cariera sa.
Sunt convins că suporterii noștri vor face o atmosferă minunată mâine pentru Roberto și staff-ul său pe deplin meritată. Vreau să-i mulțumesc pentru toată munca depusă în ultimele două sezoane. Le dorim tot binele pentru viitor”, a precizat președintele clubului.
Două dintre cluburile despre care se vorbește că ar fi cu ochii pe De Zerbi sunt Barcelona și Bayern Munchen. Catalanii se vor despărți de Xavi, în timp ce bavarezii vor renunța la Thomas Tuchel.
Drafo Boario, Foggia, Palermo, Benevento, Sassuolo și Șahtior Donețk sunt echipele pe care Roberto de Zerbi le-a mai pregătit în cariera de antrenor.