„Atât s-a putut astăzi”. Gică Hagi, resemnat după înfrângerea cu FCSB. Farul le-a predat ștafeta de campioni roș-albaștrilor!

Gică Hagi (59 de ani), omul de la „cârma” Farului, a discutat despre desfășurarea partidei cu FCSB, disputată pe Arena Națională. Înainte de toate, „Regele” le-a oferit felicitări roș-albaștrilor, recunoscându-le superioritatea din actuala stagiune.

Trupa lui Elias Charalambous s-a impus, scor 2-1, devenind astfel noua campioană a României, după o pauză de nouă ani. David Miculescu a deblocat tabela de marcaj pentru gazde, în minutul 26, stabilind scorul primei reprize. În actul secund, Rivaldinho a ieșit la rampă și a punctat în minutul 79, însă egalitatea nu a durat decât cinci minute, întrucât Alex Băluță i-a readus pe campioni în avantaj, stabilind soarta duelului din etapa a 7-a a play-off-ului. În urma victoriei, FCSB s-a distanțat la 14 puncte de Farul în fruntea SuperLigii.

Gică Hagi, laude pentru FCSB: „Cea mai constantă echipă”

„Regele” Hagi a început prin a-i elogia pe adversarii de sâmbătă seară, după care a discutat despre desfășurarea partidei. Potrivit spuselor fostului fotbalist de legendă de la Real Madrid, jucătorii „marinarilor” au făcut totul pentru a obține un rezultat bun, însă „n-au prins o zi bună” contra celor de la FCSB. La final, Gică Hagi a reamintit care este obiectivul Farului, subliniind importanța locului doi.

„Felicitări FCSB-ului, e campioana României! Cea mai constantă echipă. Noi am încercat, dar n-am prins o zi bună. Ştiam că întâlnim un adversar foarte greu, un adversar care avea încredere şi cred eu că atât s-a putut astăzi. S-a dorit, s-a muncit, am încercat să fac tot ce pot. Este o echipă foarte bună, care planifică bine şi merită felicitări.

Acum trebuie să ne vedem de lupta noastră, să încercăm să prindem locul de Europa. Sunt la cald acum. Vom analiza şi vom vedea ce e de făcut. Au fost meciuri grele, adversarii sunt foarte buni şi noi trebuie să dovedim că suntem buni”, a declarat Gică Hagi, ulterior eșecului cu FCSB.

„Regele” le-a luat apărarea antrenorilor de la FCSB!

Cuplul Elias Charalambous – Mihai Pintilii este responsabil pentru cucerirea titlului, în ciuda implicării bine cunoscute a patronului Gigi Becali. După meciul cu FCSB, Gică Hagi le-a luat apărarea tehnicienilor roș-albaștrilor, în momentul în care a fost întrebat la conferinţa de presă ce părere are că adversara a câştigat campionatul fără un antrenor adevărat pe bancă.

„Asta spui tu şi alţii. E o lipsă de respect faţă de antrenorii care stau pe bancă şi care fac munca. Asta a ajuns noţiunea de antrenor. Asta spuneţi voi (n.r. – că FCSB nu are antrenor pe bancă)”, a declarat Gică Hagi

În runda cu numărul opt, Farul o va primi pe Sepsi pe teren propriu, pe 3 mai, începând cu ora 20:00. De partea cealaltă, FCSB se va deplasa pe „Ion Oblemenco”, pentru duelul cu oltenii lui Mihai Rotaru. Meciul se va juca pe data de 6 mai, de la ora 21:00.