Asul din mâneca lui Edi Iordănescu! Cum a văzut selecționerul utilizarea lui Ianis Hagi la EURO 2024

România a remizat împotriva Slovaciei, scor 1-1, iar unul dintre jucătorii importanți a fost Ianis Hagi (25 de ani). Selecționerul Edi Iordănescu (46 de ani)  a dezvăluit cum a gândit modul în care l-a utilizat pe Hagi jr. până acum la acest Campionat European.

Edi Iordănescu, „Da, a fost și asta o strategie”

În primele două meciuri din grupele Euro 2024, Ianis a început ca rezervă, fiind în ambele cazuri introdus pe parcurs. În partida cu Slovacia, decarul a început meciul ca titular. După 30 de minute de joc, fotbalistul internațional a reușit să obțină o lovitură de la 11 metri. Lovitura de pedeaspă a fost transformată de Răzvan Marin care a adus egalitatea în meci.

Întrebat despre motivele din spatele titularizării lui Ianis, Edi Iordănescu a dezvășuit strategi sa. Selecționerul a mărturisit că a dorit să-l introducă în echipă treptat, decarul naționalei venind după un sezon în care nu a obținut prea multe minute.

„Pe Ianis l-am ales pentru că avem încredere în el. Da, a fost și asta o strategie, să-l integrăm pe parcurs. El nu a avut foarte multe minute la club, iar pe finalul grupei știam că în ritmul în care se joacă și adversarii vor suferi la prospețime.

Mi-am dorit să aducem prospețime, iar prospețimea lui, valoarea lui, potențialul lui, calitatea lui, personalitatea lui au produs un moment care ne-a ajutat. Dar toată echipa, la unison, a bătut în același ritm.” a declarat selecționerul la conferința de presă.

Fanii scoțieni îl vor pe Ianis Hagi înapoi la Rangers

Ianis Hagi a fost unul dintre jucătorii cei mai importanți ai „Tricolorilor”. Odată cu finalul partidei, scoțienii de la The Scottish Sun o reacție categorică în urma evoluției lui Ianis Hagi din România – Slovacia.

„Fanii lui Rangers imploră revenirea starului uitat, în timp ce acesta îi trimite un memento lui Philippe Clement, câștigând o lovitură de penalty crucială la EURO” au transmis aceștia.

Fanii lui Rangers nu s-au mai putu abține și au reacționat imedat la postarea acestora.

„Luați-l înapoi pe Hagi! Îl vrem și avem nevoie de prințul român!”. ”Ianis Hagi cu siguranță și-a câștigat locul în lotul lui Rangers!”. ”Hagi a fost absolut imense în prima repriză” au fost câteva dintre reacțiile acestora, potrivit sursei citate.