Ange Postecoglou s-a felicitat după ce a mizat în sfârșit pe Radu Drăgușin! Ce a declarat la finalul meciului Tottenham – Burnley 2-1

Ange Postecoglou a decis să apeleze în sfârșit la serviciile lui Radu Drăgușin, după șase meciuri consecutive în care fundașul central român în vârstă de 22 de ani nu bifase nici măcar un minut pentru Tottenham.

S-a întâmplat cu ocazia partidei câștigate de gruparea din Nordul Londrei pe teren propriu cu scorul de 2-1 în fața celor de la Burnley în cadrul etapei cu numărul 37 din acest sezon de Premier League, rezultat care a consfințit retrogradarea matematică a echipei antrenate de Vincent Kompany.

Radu Drăgușin a fost folosit în sfârșit de antrenorul lui Tottenham, după șase meciuri consecutive fără minut bifat pe teren

Internaționalul român a început și acest joc tot pe banca de rezerve, cu toate că „pintenii” nu au avut un fundaș stânga „de meserie” valid pentru acest meci, fapt care i-a deranjat destul de mult pe unii dintre fani, care s-au manifestat în acest sens pe rețelele sociale după ce au aflat primul 11.

Chiar dacă el este fundaș central la bază, s-a considerat de către aceștia că totuși Drăgușin ar fi fost mai potrivit pentru a ocupa acel post în comparație cu soluția aleasă de Postecoglou, reprezentată de mijlocașul central Oliver Skipp.

În cele din urmă, antrenorul australian l-a introdus pe teren pe român, în minutul 75, la scorul de 1-1, chiar în locul lui Skipp, Tottenham trecând din acel moment la un sistem cu trei fundași centrali. La scurt timp, în minutul 82, Micky van de Ven a reușit să marcheze golul victoriei gazdelor.

Ange Postecoglou a apreciat prestația avută de internaționalul român în finalul victoriei cu Burnley

La finalul partidei, Ange Postecoglou a vorbit la modul laudativ despre mai mulți dintre jucătorii săi, inclusiv despre Radu Drăgușin, despre care a apreciat că a avut o prestație bună. Astfel, antrenorul lui Tottenham a concluzionat că modificările efectuate de el în acest meci cu Burnley s-au dovedit a fi unele inspirate în cele din urmă.

„Așa cum ați spus și voi, a trebuit să fiu creativ cu tactica. Știam că în ultima jumătate de oră vom fi dominați din punct de vedere fizic, așa cum s-a întâmplat constant în acest sezon.

Așa că a fost nevoie de o linie de fund care măcar să ne dea șansa să profităm de ocaziile create. Dane Scarlett a intrat și a muncit din greu. Cred că Bentancur a fost și el foarte bun. Radu s-a descurcat bine, așa că schimbările au avut un impact”, a spus Ange Postecoglou la finalul meciului cu Burnley, citat de jurnaliștii de la Football London.