Adio, Euro 2024 pentru fundașul stânga al naționalei. Accidentarea gravă din meciul cu Borussia Dortmund i-ar putea compromite prezența în Germania lui Lucas Hernandez

Fundașul stânga al naționalei Franței ar putea rata prezența la EURO 2024 din cauza unei accidentări suferite în prima repriză a meciului tur dintre Borussia Dortmund și Paris Saint-Germain din semifinalele UEFA Champions League, disputat miercuri seară în Germania și câștigat de echipa antrenată de Edin Terzic cu scorul de 1-0.

Unicul gol al partidei de pe „Signal Iduna Park” a fost marcat de Niclas Fullkrug în minutul 36, iar în urma acestui rezultat nemții au luat o opțiune serioasă pentru calificarea în marea finală de pe „Wembley” înaintea returului de pe „Parc des Princes” de săptămâna viitoare.

Lucas Hernandez ar putea rata prezența la EURO 2024 din cauza accidentării suferite în prima repriză a meciului Borussia Dortmund – PSG 1-0

Pe lângă faptul că au pierdut acest meci tur, parizienii s-au mai ales cu o problemă după jocul de la Dortmund, reprezentată de accidentarea suferită de Lucas Hernandez, fotbalistul în vârstă de 28 de ani care și-a început cariera ca fundaș stânga, dar care în ultimii ani a evoluat mai mult pe poziția de fundaș central, inclusiv la naționala Franței, alături de care a reușit în 2018 să câștige Cupa Mondială în Rusia, în urma finalei cu Croația, încheiată cu scorul de 4-2 pentru echipa „cocoșului galic”.

Fratele lui Theo Hernandez de la AC Milan a rămas întins pe gazon în finalul primei reprize, iar antrenorul lui PSG, Luis Enrique, a fost nevoit să îl schimbe cu brazilianul Lucas Beraldo în minutul 42.

Întrebat la finalul partidei despre situația fotbalistului său, tehnicianul spaniol nu a putut da prea multe detalii, însă a spus că la prima vedere problemele lui Lucas Hernandez par destul de serioase.

Ce a spus Luis Enrique despre situația jucătorului său

„Este fotbal. De multe ori este minunat. Alteori, se întâmplă așa. Aș fi preferat să fim într-o situație mai bună. A fost un joc echilibrat. Vestiarul este puțin afectat acum, dar vom fi foarte puternici pentru că nu avem nimic de pierdut.

Nu am nicio veste de la Lucas Hernandez. Nu pare foarte bine. Dar vom aștepta ca medicii să o analizeze”, a spus Luis Enrique la finalul meciului de la Dortmund, citat de jurnaliștii francezi de la RMC Sport.

Așadar, în cazul în care se va dovedi că accidentarea fostului fotbalist de la Atletico Madrid și Bayern Munchen este una într-adevăr gravă, atunci există anumite șanse ca el să nu poată da curs unei eventuale convocări venite din partea selecționerului francez Didier Deschamps pentru Campionatul European din Germania din vara acestui an.