A murit Constantin Anghelache, fostul președinte de la Dinamo și apropiat al selecționerului Mircea Lucescu

Constantin Anghelache, fostul președinte de la Dinamo, dar și la alte cluburi de fotbal din România, a încetat din viață în cursul zilei de vineri, 18 octombrie 2024, în jurul orei 01:00, la vârsta de 78 de ani.

A murit Constantin Anghelache, fost președinte la Dinamo și prieten al selecționerului Mircea Lucescu

El a fost un apropiat al lui Mircea Lucescu, actualul selecționer al echipei naționale a României. Cei doi au fost colegi de facultate la ASE, iar ulterior au lucrat împreună la Rapid, la solicitarea antrenorului, la scurt timp după ce acesta a fost numit în funcție.

Anterior, în perioada 1985-1990, Anghelache a fost conducător la Dinamo și a revenit la clubul din „Ștefan cel Mare” în 2013 ca președinte, în „epoca” lui Ionuț Negoiță, de care l-ar fi legat inclusiv o relație de rudenie, plecând în 2015.

Despre el s-a spus în toți acești ani că ar fi fost artizanul acelui celebru contract făcut în 2013 între gruparea alb-roșie și Sportul Studențesc condus de Vasile Șiman pentru transferul lui Ionuț Șerban în „Groapă”.

El a fost artizanul celebrului contract al lui Ionuț Șerban, care le provoacă în continuare mari probleme „câinilor”

După cum se știe deja destul de bine, în înțelegerea respectivă a fost trecută o clauză conform căreia „câinii” erau nevoiți să le achite celor de la clubul din Regie suma de un milion de euro în momentul în care fotbalistul pleca de la Dinamo, indiferent de moment sau formă, ceea ce s-a și întâmplat în urmă cu câțiva ani.

De altfel, în acest moment finalizarea procedurii de reorganizare judiciară de la clubul din Superliga este amânată tocmai de procesul în care Vasile Șiman solicită banii respectivi, plus, mai nou, anumite penalități.

De asemenea, Constantin Anghelache a mai fost conducător în trecutul cât de cât apropiat și la Tricolorul Breaza, club care a transmis un mesaj de despărțire în cursul zilei de vineri prin intermediul Facebook:

„Clubul CSO Tricolorul Breaza își exprimă regretul pentru trecerea în neființă a fostului conducător al grupării brezene din perioada 2001-2010, Constantin Anghelache.

Sub conducerea lui Constantin Anghelache, echipa de fotbal a reușit două mari performanțe, în anul 2001 a reușit promovarea în Liga a 3-a, iar în anul 2009 a promovat în Liga a 2-a. Condoleanțe familiei și apropiaților!”.

Constantin Anghelache a fost inclusiv profesor universitar de economie și a publicat chiar și câteva tratate în acest domeniu. În perioada comunismului din România, el a lucrat, printre altele, și la Centrul de Informații Externe, actualul Serviciu pentru Informații Externe (SIE).

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare