Gigi Becali a confirmat că a rămas fără permisul de conducere pentru o perioadă de 90 de zile după ce a fost prins în timp ce a depășit cu peste 50 km/h limita de viteză stabilită în apropierea unui pod din București, din zona parcului Herăstrău.
Cum a vrut Gigi Becali să scape de măsura reținerii permisului de conducere: „Dădeam carnetul altuia, dar nu mai poți să faci șmecherii, te filmează”
În plus, patronul de la FCSB a dezvăluit cu această ocazie și că a fost tentat în primă fază să mai comită o ilegalitate, una chiar și mai mare, la scurt timp după ce a fost oprit de polițiști, doar că ulterior și-a dat seama că putea fi înregistrat audio și video în momentele respective.

Mașina pe care o conducea Gigi Becali când a fost oprit de polițiști. Foto: gsp.ro
De asemenea, omul de afaceri a transmis că în această speță are și „un as în mânecă”, chestiune prin care intenționează să amâne pentru cât mai mult timp posibil formularea unui verdict final din partea judecătorului, perioadă în care, susține el, va avea dreptul de a conduce pe drumuri publice.
„Ei stau la șmecherie acolo la pod, este 50 (n.r. km/h limita de viteză), până la 100 ai voie, ca să nu-ți ia carnetul. Și eu am intrat în depășire și aveam 105. 105, cu mașina mea, e fleac, nu e mare viteză.
O să cer expertiză în instanță, pentru că unde stau ei (n.r. polițiștii cu radarul) e între limita de 60 și 50. E Herăstrău și după aia, pe pod, e 50. O să le arăt că eu puteam până la 110.
I-am spus (n.r. polițistului respectiv) și mi-a zis: ‘Ce, e ilegal?’. Păi, nu e ilegal, dar e normal să facem prevenție, nu să stăm să pândim oamenii.
Mi-au zis oamenii ‘Nea Gigi, ce să-ți fac?’. Nu mai poți să faci șmecherii, te filmează. Erau combinați, de la alte secții, că altfel îi dădeam carnetul altuia, să i-l ia altuia. Uite, ia-l pe ăsta! De ce să fie glumă? Cum nu e voie?
Cum plănuiește patronul de la FCSB să lungească procesul: „O să dureze un an, doi, să vedem dacă eram eu la volan, vreau să văd filmul”
Mă duc în instanță și judecătorul: ‘A depășit cu 5 (n.r. km/h), are mașina pe care o are, a depășit ca să evite un accident…’. Sunt circumstanțe. Și zice judecătorul: ‘Bine, mă, pentru 5 km/h îi iei carnetul? Dă-i-l înapoi’.
Am luat o mașină mai puternică! Asta albastră are motor mai mare. O să dureze un an, doi procesul. Să vedem dacă eram eu (n.r. la volan), vreau să văd filmul. Îmi dă carnetul (n.r. pe perioada procesului) și mă judec doi ani”, a spus Gigi Becali pentru Fanatik.