Ilie Năstase, surprins după ce s-a stabilit finala Australian Open. Legenda tenisului știe la ce capitol excelează Aryna Sabalenka. EXCLUSIV

Fostul mare tenismen Ilie Năstase, în vârstă de 78 de ani, și-a spus părerea despre ultimul act al acestei ediții de Australian Open. Madison Keys (29 de ani, locul 14 WTA) o va întâlni în finală pe Aryna Sabalenka (26 de ani, locul 1 WTA).

În penultima rundă a turneului de Grand Slam desfășurat la Melbourne, Madison Keys a trecut surprinzător de Iga Swiatek (23 de ani, locul 2 WTA), în timp ce bielorusa Sabalenka a dispus de buna sa prietenă Paula Badosa (27 de ani, poziția #12 WTA).

Ilie Năstase nu se aștepta ca Madison Keys să obțină biletul către finala Australian Open: „A bătut? Asta este o surpriză”. „Nasty” a scos în evidență punctul forte al Arynei Sabalenka

Legendarul Ilie Năstase a aflat, în dialog cu Sport Pe Surse, rezultatul final al încleștării dintre Madison Keys și Iga Swiatek. Colosul tenisului mondial și-a exprimat surprinderea în legătură cu succesul bifat de jucătoarea din Statele Unite ale Americii.

Ilie Năstase a apreciat apoi că Madison Keys va avea parte de un meci foarte complicat în compania Arynei Sabalenka. Cel mai mare plus al tenismenei din Belarus? Faptul că se prezintă excelent atunci când servește, detaliu care i-ar putea da mari bătăi de cap adversarei.

„Nu știu ce s-a întâmplat în meciul Madison Keys – Iga Swiatek. A bătut Keys? Asta este o surpriză. Va fi greu pentru Keys împotriva Arynei Sabalenka. Bielorusa are cea mai puternică servă, când îi intră… Loviturile sale sunt decisive. Va fi un meci interesant”, a declarat Ilie Năstase, pentru Sport Pe Surse.

Madison Keys, reacție fenomenală în urma victoriei din penultimul act al Australian Open 2025

Madison Keys a părut extrem de surprinsă la conferința de presă susținută ulterior încleștării cu Iga Swiatek. A pus în scenă un discurs laudativ la adresa polonezei și s-a arătat foarte fericită datorită ocaziei de a juca în marea finală care va avea loc sâmbătă, 25 ianuarie.

„Încă încerc să înțeleg ce s-a întâmplat. Sunt în finală. Meciul a fost la un nivel foarte înalt. Swiatek a jucat foarte bine. Am încercat să lupt pentru a rămâne în meci. Ultimul set a fost o adevărată luptă. Să fiu în finală este uimitor, sunt foarte fericită să joc în finala de sâmbătă (n.r. – 25 ianuarie).

Chiar dacă am pierdut primul set, simt că am jucat mai bine la finalul actului. A avut ea o minge de meci? Să fii capabilă să continui să lupți este pur și simplu uimitor. La final am simțit că amândouă ne luptam cu nervii, era o chestiune de cine poate obține ultimul punct, sunt fericită că am fost eu”, a spus Madison Keys.

CITEȘTE ȘI: Paula Badosa o stoarce de bani pe Aryna Sabalenka, după ce a fost învinsă în semifinalele Australian Open: „Încă nu am iertat-o”

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare