Astrit Selmani urmează să-și prelungească angajamentul cu Dinamo.
Astrit Selmani a fost convins să continue la Dinamo
În vârstă de 27 de ani, Astrit Selmani a ajuns la Dinamo în luna februarie a anului 2024. Atacantul kosovar s-a impus rapid în Superliga și a devenit unul dintre cei mai buni marcatori ai echipei.
Aflat în ultimele 6 luni de contract cu Dinamo, Astrit Selmani a primit anumite propuneri din străinătate și părea că va alege să plece de sub comanda lui Zeljko Kopic. În cele din urmă însă, fotbalistul le-ar fi dat asigurări celor din club că va semna prelungirea, susține Pro Sport.
Faptul că Dinamo l-a convins și pe Astrit Selmani să continue reprezintă o nouă realizare pentru oficialii clubului. Tot în această iarnă, conducerea din Ștefan cel Mare a venit cu oferte avantajoase pentru Zeljko Kopic și Eddy Gnahore, care vor continua și ei la echipă în viitorul apropiat.
Astrit Selmani, declarații pentru Sportpesurse.ro
„Acesta e obiectivul nostru, să ne calificăm în play-off. Muncesc alături de colegii mei pentru asta. Dacă ne vom păstra nivelul de joc, avem o mare şansă să prindem top 6. Acolo, orice se poate întâmpla, dar să ajungem noi în play-off mai întâi.
Da, contractul meu expiră la finalul sezonului. Până acum, nici măcar nu m-am gândit la viitor. M-am concentrat asupra evoluțiilor mele şi cum pot să ajut echipa. Probabil, ne vom aşeza la masa discuţiilor şi vom vorbi despre asta. Ne-am axat pe campionat, au fost câteva săptămâni intense.
(n.r. Despre perioada în care s-a ocupat cu ajutorarea copiilor cu anumite probleme medicale) A fost ceva minunat să lucrez cu copiii. Una dintre cele mai frumoase perioade a vieţii mele. Să poţi să oferi un exemplu, să ajuţi micuţii să crească… Mă îngrijeam de 2-3 copii care erau la şcoală şi aveau nevoie de ajutor suplimentar. Îi urmam zilnic peste tot şi îi ajutam cu ce aveau nevoie.
Din campionatul intern îmi place Mitriță. Este un jucător de top. Îmi plac și cei doi atacanți de la CFR Cluj și FCSB, Louis Munteanu și Daniel Bîrligea”, a spus recent internaționalul kosovar în exclusivitate pentru Sport pe Surse.