Anca Todoni (locul 110 WTA) și Gabriela Ruse (locul 125 WTA) au izbutit să treacă de turul II al calificărilor la ediția din 2025 a turneului de Grand Slam Australian Open. Astfel, sunt la un pas distanță de calificarea în faza principală a competiției. Din păcate, Miriam Bulgaru (locul 217 WTA) și-a încheiat aventura la Melbourne.
Victorii pentru Anca Todoni și Gabriela Ruse în calificările la Australian Open. Miriam Bulgaru a pierdut cu locul 147 WTA
Anca Todoni, considerată de mulți noua speranță a tenisului românesc, a obținut succesul fără emoții în fața jucătoarei iberice Leyre Romero Gormaz (locul 159 WTA). Todoni a câștigat duelul în mininum de seturi, scor 6-3, 6-2. Astfel, următoarea adversară a româncei va fi Varvara Lepchenko (locul 128 WTA), în vârstă de 38 de ani. Au mai dat piept o singură dată, pe parcursul anului 2024, iar Todoni a avut câștig de cauză, scor 2-0.
Și Gabriela Ruse i-a urmat exemplul Ancăi Todoni și se află la un singur meci distanță de accederea pe tabloul principal al Australian Open 2025. Totuși, spre deosebire de conaționala sa, a avut parte de o partidă complicată. A obținut succesul cu Anna-Lena Friedsam (locul 480 WTA) după două ore și 13 minute. Ruse a pierdut actul de debut, însă a pus în scenă o revenire frumoasă și și-a adjudecat următoarele două seturi, scor 6-3, 6-4. Românca va juca împotriva Eminei Bektas (locul 190 WTA), ajunsă la vârsta de 31 de ani, pentru calificarea în faza principală a Australian Open.
Miriam Bulgaru s-a oprit în turul secund al calificărilor. A cedat în fața Juliei Riera (locul 147 WTA), sportivă mai bine cotată. Bulgaru a pierdut cu același scor în ambele seturi: 4-6, 4-6.
În urma rezultatelor înregistrate miercuri, 8 ianuarie, România trage speranțe la a avea 5 jucătoare pe tabloul principal al turneului de Grand Slam din Australia. Sorana Cîrstea (locul 72 WTA), Irina Begu (locul 83 WTA) și Jaqueline Cristian (locul 85 WTA) așteaptă tragerea la sorți. Nu au fost nevoite să participe în faza calificărilor.
Simona Halep s-a retras, după ce a primit un wild card din partea organizatorilor: „După ce am discutat cu echipa mea, am ajuns la concluzia că e nevoie să amânăm startul sezonului”
Și Simona Halep ar fi trebuit să facă parte din tabloul calificărilor la Australian Open 2025. Totuși, s-a văzut nevoită să spună pas participării din cauza problemelor medicale. Hotărârea lui „Simo” a fost anunțată în ultima parte a anului 2024.
„Salut. Am vrut să vă urez Sărbători fericite și să vă ofer noi detalii. Din păcate, după ce am jucat în Abu Dhabi, am simțit din nou dureri la genunchi și la umăr.
După ce am discutat cu echipa mea, am ajuns la concluzia că e nevoie să amânăm startul sezonului. Nu este ceea ce mi-am dorit, dar aș vrea să mulțumesc organizatorilor de la Auckland și Australian Open pentru wild card-uri. Îmi pare rău că nu le pot accepta de această dată.
Mă voi recupera și sper să fiu aptă pentru a juca la Cluj, acolo unde sunt nerăbdătoare să joc în fața incredibililor fani români”, a comunicat Simona Halep, pe Instagram.