Gigi Becali a anunțat că încasează 10 milioane de euro în schimbul lui Olaru și Târnovanu. Suma asigurată pe care FCSB o primește în 2025 stârnește invidie printre rivali

Gigi Becali (66 de ani), patronul de la FCSB, a discutat despre multele milioane de euro de care se va bucura în anul 2025. Latifundiarul are planuri mari cu privire la transferuri, însă o bună parte din câștiguri a fost asigurată de parcursul extraordinar din UEFA Europa League, unde roș-albaștrii sunt aproape de primăvara europeană.

Gigi Becali a început să numere „din milioane în milioane”: „Fac 10 milioane de euro din transferurile lui Târnovanu și Olaru. Se fac 30 de milioane cu banii din Europa”

Ștefan Târnovanu și Darius Olaru, care pot pleca de la FCSB în perioada imediat următoare, reprezintă jucătorii cu care Gigi Becali vrea să se umple de bani din transferuri. Conform estimărilor afaceristului, campioana va încasa 10.000.000 de euro pentru a le da drumul celor doi.

Mai mult, Becali va primi în 2025 și banii de pe transferul lui Florinel Coman, adică 6.000.000 de euro, la care se adaugă aproximativ 14.000.0000 de euro de pe urma parcursului FCSB-ului în Europa League.

„Fac 10 milioane (n.r. – de euro) din transferurile lui Târnovanu și Olaru, fac 16 milioane cu banii de pe transferul lui Florinel. Se fac 30 de milioane de euro cu banii din Europa. Am început să fac socoteli din milioane în milioane, nu mai fac cu sute de mii.

Una e când împrumuți un milion de euro pentru că nu ai cash și ai o avere de sute de milioane, e un fleac. Aveam o avere de câteva zeci de milioane sau maxim 100 de milioane de euro, mă împrumutam de 300.000 de euro să dau salariile și după dădeam banii. Nu era niciun risc.

Aveam 300 de hectare, să spunem că metrul era 300 de euro. Vorbesc de anii 2000, a crescut averea în 2004 și am ajuns la 200, 400 de milioane. Nu mai vreau să fac socoteli, nu vreau să mă laud cu banii. Am riscat, dar m-a ajutat Dumnezeu”, a spus Gigi Becali, conform fanatik.ro.

Baba Alhassan, în MLS?

După ce s-a vorbit despre un interes pentru Darius Olaru din Statele Unite ale Americii, se pare că un alt jucător al roș-albaștrilor i-a impresionat pe cei din MLS. Este vorba despre Baba Alhassan (24 de ani).

Colorado Rapids se interesează de câteva zile de serviciile fotbalistului ghanez, potrivit ultimelor informații apărute în spațiul public. Clubul din SUA este în căutare de mijlocași defensivi, iar Alhassan le-a atras atenția șefilor.

Africanul de la FCSB este cotat de portalul de specialitate Transfermarkt la 900.000 de euro. Gigi Becali vrea să le ceară americanilor cel puţin 1.000.000 de dolari pentru a-i da drumul lui Baba Alhassan.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare