Ion Crăciunescu a dezvăluit motivele pentru care a ales să meargă alături de Gigi Neţoiu şi Victor Pițurcă la FC Voluntari. EXCLUSIV

Fostul mare arbitru internaţional s-a alăturat proiectului pe care Gigi Neţoiu l-a demarat la FC Voluntari. Omul de afaceri a preluat echipa din județul Ilfov şi are planuri mari. Vrea să promoveze în Superliga la finalul acestei stagiuni din a doua divizie, apoi va încerca să ajungă cât mai sus, pe prima scenă.

Alături de Neţoiu şi Ion Crăciunescu, la micuţa echipă de la marginea Bucureștiului s-au mai implicat Marius Stan, Florin Marin şi chiar Victor Pițurcă. Acesta din urmă nu va avea o funcţie oficială, dar va fi, practic, director tehnic şi sfătuitorul din umbră al principalului finanţator.

Cum a fost convins Ion Crăciunescu

Cu o bogată activitate de analist TV în spate, fostul mare arbitru s-a reorientat către activitatea de conducător de fotbal.

Am mers la FC Voluntari pentru Gigi Neţoiu, este prietenul meu. Nu m-a păcălit niciodată. Cu el, ce am vorbit, aia a şi fost. Domnul Neţoiu pune foarte mult suflet, nu-şi trădează prietenii niciodată. A plătit salariile la timp. Nu ştiu exact, în acest moment, funcţia, dar vom vedea…

Eu am mai lucrat cu Victor Pițurcă, este un caracter excepţional. E unul dintre cei mai buni antrenori ai ţării. Ce ordin impune într-un vestiar, când intră… Are toate cuvintele la el, inspiră respect.

Cred că Gigi Neţoiu va reuşi să facă treabă bună la Voluntari. La un moment dat, a făcut un pas înapoi în peisajul fotbalistic, dar acum şi-a luat din nou elan, are tot ce-i trebuie”, a afirmat Ion Crăciunescu pentru Sportpesurse.ro.

Neţoiu spune că plăteşte salarii şi de 14.000 de euro, pe lună

Gigi Nețoiu, fostul acționar de la Dinamo, e pregătit să investească bani grei la FC Voluntari. Va acorda chiar şi salarii de 14.000 de euro unor jucători care să vină şi să-l ajute la obiectivul imediat: promovarea în Superliga.

„Eu, de obicei, sunt un om serios. Oamenii serioși vin lângă oameni serioși. Eu am spus că aduc 3-4 oameni, așa, ca să vă păcălesc. Eu aduc 6-7. Oamenii trebuie să vadă un proiect. Trebuie să vadă niște schimbări, să vadă că e ceva serios.

Victor Pițurcă e lângă mine de 30 de ani. Chiar dacă zice el că e oficial sau neoficial… Important e să mă sfătuiesc cu el. Când e nevoie, noi stăm împreună și câte 3-4 ore pe zi. Eu n-am nevoie ca Victor Pițurcă să fie numit într-o funcție.

Normal că facem societate pe acțiuni. Altfel nu mă băgam. În afară de problema asta, Voluntariul va aduce din iarnă până în vară cel puțin 20 de jucători. O echipă. De aici vor rămâne 10-11. Vor rămâne doar cei de Superligă. Nu ne interesează cei de Liga a II-a.

Vom acorda salarii şi de 4.000, 6.000, 8.000, 12.000, 14.000 de euro. Nu pot spune o medie salarială. Vom da aceşti bani celor care merită, care vin de la Liga 1, poate.

Cel puțin jumătate dintre jucători vor fi copii până la 22 de ani. Vor fi cei mai valoroși jucători din România pe care putem noi să îi luăm”, a afirmat Neţoiu la fanatik.ro.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare