Lucian Sănmărtean, fost fotbalist la FCSB, printre altele, este în prezent antrenor secund la echipa națională U21 a României, acolo unde colaborează din această postură cu selecționerul Daniel Pancu.
Astfel, fostul mijlocaș ofensiv, în vârstă acum de 44 de ani, a avut ocazia în ultima perioadă să îl cunoască foarte bine, în primul rând din punct de vedere fotbalistic în mod evident, pe Octavian Popescu.
Lucian Sănmărtean are un favorit clar la FCSB: „Tavi Popescu e un jucător genial”
În acest context, despre el se poate spune că are capacitatea de a emite o părere avizată în principiu în legătură cu tânărul jucător de la echipa roș-albastră.
În viziunea lui Sănmărtean, fotbalistul de 21 de ani are un potențial enorm, pe care însă îl poate atinge doar dacă va începe să fie conectat sută la sută la ce are el de făcut pe teren, fără a mai fi distras de diferiți factori din exterior.
„Îl aștept pe Tavi Popescu. Tot am zis că îl aștept de foarte mult timp și e un copil care e într-o reală creștere. E un jucător genial care poate să facă diferența pentru această echipă dacă e supus și e 100% din punct de vedere mental.
(nr. De ce e Tavi Popescu răsfățat?) Fiindcă el are altceva vizavi de ceilalți jucători. Are tușa aia de genialitate. Stau cu el la antrenamente în fiecare zi, îl urmăresc.
El trebuie doar să își schimbe conceptul, concepția și pregătirea, pregătirea mentală mai degrabă. (…) Gesturile astea sunt absolut normale. E un răsfăț pe care publicul și mass-media i l-au acordat. El cumva, în momentul în care jocul nu îi merge, vrea să pară un tip de lider, dar încă nu e. E încă imatur, e la vârsta de 20 de ani, dar are ceva frumos în el acest jucător”, a spus Lucian Sănmărtean, potrivit prosport.ro.
Tânărul fotbalist s-a recuperat deja după accidentarea suferită la Craiova
Octavian Popescu s-a accidentat în prima repriză a meciului Universitatea Craiova – FCSB 1-1 și astfel a fost nevoie ca el să fie înlocuit la pauză cu Alexandru Pantea.
Totuși, se pare că tânărul fotbalist s-a recuperat mult mai repede decât se preconiza inițial și ar putea să fie folosit de Elias Charalambous chiar și la partida de joi seară cu Midtjylland din Europa League de pe Arena Națională, după cum a lăsat de înțeles chiar antrenorul cipriot în cursul zilei de miercuri cu ocazia conferinței de presă premergătoare acestui joc.
„Tavi Popescu este sută la sută pregătit. Olaru nu va juca, vom vedea după acest meci ce se mai întâmplă. Restul jucătorilor sunt pregătiți”, a spus Charalambous, printre altele.