Moment amuzant cu antrenorul echipei cu care FCSB a dat piept în UCL! I-a oferit replica unui jurnalist, la conferința de presă

Lars Friis (48 de ani), antrenorul Spartei Praga, fosta adversară a celor de la FCSB din preliminariile Champions League, a prefațat duelul cu Malmo, din play-off-ul competiției. Returul va avea loc în Cehia, după ce Sparta a avut câștig de cauză în prima manșă, scor 2-0.

La conferința de presă, tehnicianul cehilor a oferit o reacție care poate fi catalogată drept una comică în momentul în care a primit o întrebare legată de echipa de start pe care o va trimite în teren împotriva suedezilor.

Lars Friis, antrenorul care a eliminat-o pe FCSB din preliminariile Champions League, nu a vrut să-i răspundă jurnalistului: „Vrei echipa? Nu ți-o spun”

După ce a trecut de FCSB în turul trei preliminar al celei mai puternice competiții intercluburi la nivel european, Sparta Praga este la un pas de accederea în grupele Champions League. Mai are de disputat returul cu Malmo, după 2-0 în prima manșă. Campioana Cehiei pornește cu prima șansă în retur, dat fiind scorul înregistrat pe gazonul suedezilor.

Lars Friis a discutat despre lotul celor de la Malmo, analizând jocul prestat de adversara din UCL. A dezvăluit că Imanol Garcia, fundașul stânga al Spartei, nu se va afla pe teren. Ulterior, principalul trupei din capitala Cehiei nu a dorit să-i transmită unui jurnalist dacă va miza pe aceeași formulă de start pe care a folosit-o în tur.

„Malmo este o echipă foarte puternică, ceea ce am văzut în primul meci. Este o echipă cu experiență, jucătorii ei sunt buni cu mingea. Mă aștept să joace la fel, să ne atace. Este clar că vor dori să marcheze primii.

Cu excepția lui Imanol Garcia, toată lumea este disponibilă pentru joc. Și Kuchta, și Vitik. (n.r. – Veți schimba echipa câștigătoare?) Vrei să știi echipa? Nu ți-o spun. Avem mulți jucători buni care pot începe.

Am avut două antrenamente foarte bune, ne-am făcut un plan pentru marți, știm ce să facem. Acum este doar o chestiune de a te pregăti bine. Așteptăm cu nerăbdare și plini de încredere”, a declarat Lars Friis, în timpul întâlnirii cu oamenii de presă.

Sparta Praga i-a trimis pe roș-albaștri în Europa League

Sparta Praga a dispus de FCSB cu scorul de 4-3 la general, astfel că actuala campioană a României își continuă drumul din cupele europene în a doua competiție la nivel valoric.

În play-off-ul Europa League, echipa pregătită de cipriotul Elias Charalambous se duelează cu LASK Linz. În tur, pe gazonul austriecilor, s-a înregistrat o remiză, scor 1-1. Manșa decisivă are loc joi, 29 august, cu începere de la ora 21:30, în Ghencea.

LASK Linz nu se poate folosi de serviciile decarului Robert Zulj (32 de ani), care a suferit o fractură la nivelul nasului în urma unui duel cu Joyskim Dawa. Nici portarul Tobias Lawal (24 de ani), titularul de drept al austriecilor, nu se va afla pe teren.

FCSB și LASK Linz au suferit eșecuri în ultimele etape din competițiile interne. Hermannstadt i-a bătut pe roș-albaștri, scor 2-0, la Sibiu, în timp ce LASK a cedat în derby-ul cu Austria Viena, scor 1-2. În cazul în care campioana SuperLigii va fi eliminată de formația din Linz, va evolua în grupele Conference League.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare