Corvinul Hunedoara a fost înfrântă pe terenul celor de la Rijeka (0-1), în returul „dublei” din a doua fază a preliminariilor acestei ediții de Europa League.
Trupa lui Zeljko Sopic a dispus de divizionara secundă din România cu 1-0 la general.
Corvinul Hunedoara – Astana în Conference League
Astfel, echipa pregătită de Florin Maxim își va continua parcursul european în turul trei preliminar din Conference League, acolo unde va da peste Astana, club din Kazahstan. Astana a trecut de Milsami Orhei în turul doi preliminar al Conference League, scor 2-1 la general, după 1-0 în retur, pe propriul gazon. Primul meci va avea loc pe terenul echipei din România, pe 8 august.
Corvinul a jucat bine în unele momente ale confruntării decisive cu Rijeka. Experiența și valoarea croaților și-au spus totuși cuvântul, iar hunedorenii nu au avut puterea necesară de a apărea pe tabela de marcaj.
Este foarte important să precizăm că Sergiu Buș, fotbalist adus special pentru parcursul Corvinului în Europa, a ratat un penalty în minutul 76. Atacantul a tras lamentabil de la punctul cu var, trimițând balonul în peluză.
Rijeka a ratat foarte multe ocazii pe teren propriu. Raportul șuturilor expediate pe spațiul porții? 6-2 în favoarea adversarilor Corvinului, care își continuă drumul în Europa League. Se vor duela cu suedezii de la Elfsborg în turul trei preliminar al acestei ediții de UEL.
Ce spunea Florin Maxim după turul cu Rijeka
Florin Maxim trăsese concluzia că echipa sa păstrează șanse importante la calificare, după 0-0 în tur cu Rijeka. Iată că nu a izbutit să o ducă pe Corvinul mai departe, însă este de apreciat efortul depus de jucătorii săi.
„Era un meci așa cum ne așteptam. I-am întâlnit în primul lor meci al sezonului. Știam că Rijeka e foarte agresivă de la mijloc în sus și s-a adeverit. Per ansamblu, prima repriză cred că a fost a noastră, a doua a fost puțin echilibrată. I-am băgat în joc la două faze, când trebuia să gândim diferit. A fost o minge la Manolache și una la Fane. Un meci echilibrat cu două echipe bune, care au jucat fotbal. Păstrăm șansele pentru calificare.
Nu avem nimic de pierdut. Trebuie să ne jucăm șansa, să jucăm un fotbal plăcut. Tot le spun băieților că fotbaliștii mari cam asta fac, transpun antrenamentul în joc. Nu avem teamă, nu ne mănâncă balaurii în meciurile oficiale. Vreau să fim mai încrezători în ceea ce putem da”, transmisese principalul Corvinului.
Echipele de start trimise în teren de Zeljko Sopic și Florin Maxim:
Rijeka: Zlomislic – Smolcic, Galesic, Radeljic, Cabraja – Pasalic, Petrovic, Fruk, Jankovic – Ivanovic
Rezerve: Posavec, Babic, Banda, Bogojevic, Djouahra, Ilinkovic, Jakac, Majstorovic, Obregon, Rukavina
Antrenor: Zeljko Sopic
Corvinul: Lefter – Neacșa, Lica, Manolache, Velisar – Roger, Hrezdac, Ubbink – Lupu, Buș, Pîrvulescu
Rezerve: Blaga, Bradu, Campan, Cărăruș, Chindriș, Chukwu, Girbiță, D. Grigore, Hergheligiu, Mitranm I. Pop, Predica
Antrenor: Florin Maxim
Stadion: „Rujevica” (8.136 locuri)
Arbitru: Sivert Øksnes Amland (Norvegia)