Corvinul Hunedoara și-a aflat adversarul dacă se califică în turul 3 din preliminariile Europa League!

În cursul zilei de luni, 22 iulie, Corvinul Hunedoara a aflat adversarul din turul 3 preliminar, în cazul în care o va învinge pe Rijeka.

Corvinul Hunedoara / Rijeka – Sheriff Tiraspol / Elfsborg

Formația pregătită de Florin Maxim a surprins pe toată lumea în primul tur când a trecut de Paksi, vicecampioana Ungariei, după un 4-2 la general.

În turul 2, Corvinul are un adversar și mai complicat, croații de la Rijeka, vicecampioana Croației. Partidele sunt programate astfel, turul pe 25 iulie, la Sibiu, și returul pe 1 august, la Rijeka.      

Totuși, în cazul în care va trece de Rijeka, Corvinul Hunedoara va juca în turul 3 preliminar cu învingătoarea duelului Sheriff Tiraspol – Elfsborg.

Conform site-ului de specialitate Transfermarkt, Sheriff Tiraspol are un lot cotat la 9,5 milioane de euro, iar Elfsborg este chiar de două ori mai valoroasă.

Posibilii adversari ai FCSB-ului

Tot în aceeași zi, FCSB și-a aflat posibilul adversar, în caz ca va reuși să treacă de Maccabi Tel-Aviv.

Formația condusă de Elias Charalambous evită nume precum Midtjylland sau Malmo. Favorita pentru un duel este Sparta Praga , fiind singura echipa puternică care se pune în calea campioanei României.

FCSb poate da peste un adversar redutabil în turul 3 preliminar Champions League. Daca va trece de formația din Israel, roș-albaștrii se vor duela cu învingătoarea dintre Shamrock Rovers (Irlanda) și Sparta Praga (Cehia).

Meciul tur va avea loc în deplasare pentru echipa lui Elias Charalambous. Partida tur va avea loc în intervalul 6-7 august, în vreme ce returu este programat pe 13 august.

În cazul în care FCSB este eliminată de Maccabi Tel-Aviv, roș-albaștrii vor merge în turul trei preliminar de Europa League, unde va fi, de asemenea, cap de serie. Patru dintre cei șase adversari posibili rămân la fel ca cei din Champions League, însă vor reprezenta pierzătorii din turul doi al celei mai tari competiții intercluburi continentale.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare