FCSB a devenit campioana României pentru al doilea sezon de la rând.
FCSB, cele mai mari șanse să ajungă în turul doi preliminar
Marți, 17 iunie, FCSB își va afla adversara din primul tur prelimininar al Champions League. Potrivit specialiștilor, campioana României este văzută drept favorită și are cea mai mare cotă să ajungă în următoarea fază a competiției.
Toți cei 14 posibili adversari ai FCSB-ului în primul tur preliminar:
- Shkendija (Macedonia de Nord), Inter Club D`Escaldes (Andorra), Levadia Tallinn (Estonia), Dinamo Minsk (Belarus), Milsami (Moldova), Kairat (Kazahstan), Noah (Armenia), Differdange (Luxemburg), Iberia 1999 (Georgia), Hamrun (Malta), Vikingur (Insulele Feroe), Shelbourne (Irlanda), Egnatia (Albania) și Virtus (San Marino).
FCSB are un program încărcat
Spre deosebire de campania precedentă, Gigi Becali nu concepe acum altceva decât calificarea în grupele Champions League. Pentru asta, FCSB are de trecut 3 tururi preliminare, plus play-off-ul, iar campania va începe destul de devreme.
Concret, primul tur preliminar este programat în perioada 8-9 iulie, respectiv 15 – 16 iulie 2025. Tragerea la sorți pentru aflarea adversarului este programată pe 17 iunie.
Urmează apoi turul doi (22 – 23 iulie, 29 – 30 iulie), respectiv turul trei preliminar (5 – 6 august, 12 august), dar și play-off-ul, acolo unde vor apărea adversari de un alt calibru (19 – 20 august, 26- 27 august).
Totodată, FCSB începe și noul sezon din Superliga în weekend-ul 12 – 13 iulie.
„Aduceți-ne echipe ca să jucam, că nu mai avem cu cine. Lăsați-ne să ne pregătim de Liga Campionilor! Campionii, campionii, ole, ole, ole! Păi, ce să fac? Sunt împreună cu voi. Transmit putere. Emoții ca să pierdem campionatul nu mai aveam oricum.
Dar nu-i mai bine așa? Mai liniștit, următorul meci, acasă cu Craiova. Merg și eu la meci liniștit. Pentru voi era mai bine să se joace până în ultima etapă.
Și pentru adversarii FCSB-ului. Dar pentru noi și suporterii noștri, e mult mai bine așa. Acum ne distrăm și noi la Cluj. Oamenii să stea liniștiți, va juca echipa cea mai bună, să se facă dreptate”, a declarat Gigi Becali.