Dinamo vrea mai mult de la noul sezon, iar Zeljko Kopic vrea să facă anumite transferuri în această vară.
Guilherme de la Poli Iași, dorit de Dinamo
Guilherme (24 de ani) a ajuns la Poli Iași în vara anului 2024, liber de contract de la Braga B. Fundașul central portughez s-a adaptat repede în Copou și a devenit om de bază, iar evoluțiile sale le-au atras atenția cluburilor puternice din România.
După interesul celor de la Universitatea Craiova, Dinamo a intrat și ea în cursa pentru Guilherme. Câinii oferă 200.000 de euro în schimbul portughezului, în timp ce Poli Iași se ține tare și vrea 500.000 de euro, potrivit informațiilor obținute de Sportpesurse.ro.
Rămâne de văzut ce se va întâmpla cu Guilherme din noul sezon. Reamintim că Universitatea Craiova ar fi oferit tot 200.000 de euro, plus Mihai Căpătână la schimb.
Cel mai probabil, Poli Iași va lua o decizie finală după barajul cu Metaloglobus de menținere/promovare în Superliga.
Zeljko Kopic: „Nu vreau să o fac pe FCSB mai bună”
Dennis Politic a avut evoluții foarte bune sub comanda lui Zeljko Kopic, iar antrenorul lui Dinamo a recunoscut că nu vrea să-și piardă căpitanul. Cu toate acestea, antrenorul croat este conștient că așa este în fotbal și trebuie să se gândească inclusiv la bine clubului, care ar putea avea de câștigat după afacerea cu Gigi Becali.
„De-a lungul carierei mele de antrenor am mai avut astfel de situaţii în care jucătorii mei se îmbunătăţesc, iar alte echipe devin interesate de ei. Eu sunt mulţumit că avem oferte pentru Dennis şi pentru alţi jucători. Asta îmi demonstrează că echipa se îmbunătăţeşte, iar prestaţiile individuale sunt bune.
Dennis a avut nişte probleme medicale în acest sezon, dar a fost convocat la echipa naţională a României. Cred că este o parte normală din fotbal pentru el. Am vorbit cu el. E foarte liniştit şi înţelege situaţia. Eu, în calitate de antrenor, am mai spus că nu vreau să o fac pe FCSB mai bună, ci îmi doresc ca Dinamo să se îmbunătăţească.
Totuşi, în fotbal este vorba despre business. Trebuie să vedem ce oferte avem, iar aici nu este misiunea mea. Vom vedea în perioada următoare dacă Dennis rămâne la noi sau nu.
Eu l-am numit căpitan pe Dennis Politic vara trecută, alături de Răzvan Patriche. Din punctul meu de vedere, Politic este un jucător important din lotul nostru. Da, eu îmi doresc să rămână, fiecare avem anumite dorinţe, dar clubul va lua această decizie”, a declarat Zeljko Kopic, conform sport.ro.