Jucătorii de la Dinamo recunosc superioritatea celor de la FCSB: „Ne-au rupt”

După o nouă înfrângere suferită de Dinamo în fața celor de la FCSB, Alexandru Pop a admis că echipa roș-albastră merită pe deplin să fie campioană și în acest sezon.

Alexandru Pop, fără replică după FCSB – Dinamo 3-1: „Ne-au rupt în prima repriză”

De asemenea, atacantul lui Zeljko Kopic a recunoscut și că el și coechipierii lui pur și simplu nu au putut să ofere o replică pe măsura jocului prestat de adversari în prima repriză luni seară pe Arena Națională, când gruparea patronată de Gigi Becali s-a desprins rapid la 3-0 pe tabela de marcaj.

„Au fost două reprize total diferite. În prima repriză ei au controlat jocul, au venit cu centrări, ne-au rupt.

În a doua repriză ne-am trezit, ne-a trezit mister, pe bună dreptate, pentru că nu mergea nimic.

Asta este diferența, ei au băgat-o în poartă, iar noi nu. E un play-off foarte tare, fiecare meci e un derby, iar oricine poate să bată pe oricine și cred că e un spectacol frumos.

Ca orice atacant am nevoie de goluri, de realizări. Îmbucurător este că ajung acolo, dar un pic de inspirație, noroc, șansă, cred că ar mai trebui.

Exact cum am zis, zvonuri (n.r. despre plecare). A lămurit acest subiect și Andrei Nicolescu, iar obiectivul din sezonul viitor va fi play-off-ul și o clasare mai bună decât în acest sezon.

Merită, merită să fie campioni. Au arătat-o pe teren, punctele, diferența, totul e superior, deci merită”, a spus Alexandru Pop la finalul meciului FCSB – Dinamo 3-1.

Ce a avut de zis Zeljko Kopic după eșecul de pe Arena Națională:

„Ce să se întâmple? E normal, așa se întâmplă la acest nivel, când joci cu echipe foarte bune. Jocul nu ne-a funcționat deloc în prima repriză. Am avut aceleași probleme și în meciul cu CFR Cluj.

FCSB a dat gol la fiecare acțiune avută, au câștigat toate duelurile de la mijloc. De la minut la minut, energia noastră era mai mică, pierdeam duelurile și le-am spus la pauză că e timpul să își revină. Trebuie să recunosc că nu acesta e nivelul la care trebuie să ne prezentăm.

După pauză, reacția echipei mele a fost foarte bună. Am reușit chiar să înscriem un gol, apoi a fost și acea ocazie a lui Selmani. Singurul lucru care mă mulțumește este reacția echipei mele în repriza a doua.

Mă bucur că am o echipă care, în situații grele, poate reacționa pozitiv. Trebuie să se înțeleagă foarte clar că am plătit prețul absențelor. Avem probleme mari de lot, dar în repriza a doua, repet, chiar a fost mult mai bine. Am fost aproape să înscriem și al doilea gol”.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare