Astăzi, 28 aprilie, de la ora 21:00, Dinamo dă piept cu CFR Cluj în etapa a șasea din play-off-ul SuperLigii, pe Arena Națională. Au apărut echipele de start aferente acestui meci, iar Zeljko Kopic a pregătit o surpriză destul de mare în compartimentul ofensiv.
Alex Pop, trimis pe gazon din primul minut în partida Dinamo – CFR Cluj
„Feroviarii” au mare nevoie de trei puncte pentru a păstra vie speranța la titlu. În prezent, CFR Cluj ocupă locul al patrulea în play-off, cu 34 de puncte adunate, la opt „lungimi” în spatele lui FCSB, formația de pe prima treaptă a podiumului.
De partea cealaltă, „câinii” vor primul succes pe teren propriu, aflați pe poziția a cincea, cu 29 de puncte acumulate. În campionatul de primăvară, Dinamo a învins o singură dată, la Cluj-Napoca. Bucureștenii au trecut de U Cluj, scor 4-2. „Principalul” croat al dinamoviștilor a pregătit un prim „11” interesant, în care îl regăsim pe tânărul Alexandru Roșca în poartă. El revine ca titular, după ce Adnan Golubovic a stat între buturi în precedentele partide.
În apărare, Zeljko Kopic va miza pe Maxime Sivis, Josue Homawoo, Andrei Mărginean și Raul Opruț. Georgi Milanov, Patrick Olsen și Cătălin Cîrjan vor juca la mijlocul terenului, în timp ce atacul va fi format din Astrit Selmani, Stipe Perica și Alex Pop. S-a spus despre cel menționat la urmă că a ajuns în vârful listei de plecări. Practic, duelul cu CFR Cluj reprezintă o șansă colosală, poate chiar ultima, pentru Pop, venit în iarnă de la Oțelul.
CFR Cluj a câștigat două dintre precedentele trei meciuri cu Dinamo. În runda de debut a campionatului, ardelenii s-au impus la limită pe propriul teren, scor 3-2, după ce Dinamo a condus cu 2-0. A urmat un egal, 1-1, pe „Arcul de Triumf”, în urma căruia Golubovic s-a accidentat. În cea mai recentă întâlnire, desfășurată în luna martie, CFR a avut câștig de cauză, scor 3-1, în prima etapă a play-off-ului SuperLigii României.
Echipele de start pregătite de Zeljko Kopic și Dan Petrescu
Dinamo: Roșca – Sivis, Mărginean, Homawoo, Opruț – Milanov, Olsen, Cîrjan – Selmani, Perica, Pop
Rezerve: Golubovic – Pașcalău, Abdallah, Soare, Patriche, Luna, Costin
Rezerve: Zeljko Kopic
CFR Cluj: Hindrich – Abeid, Bolgado, Ilie, Camora – Emerllahu, Djokovic, Korenica – Nkololo, L. Munteanu, Kamara
Rezerve: Popa, Gal, Iacob, Țîrlea, Graovac, Sinyan, Avram, Gligor, Fica, Păun, Deac, Juric
Antrenor: Dan Petrescu
Stadion: Arena Națională, București
Arbitru: Andrei Moroiță (Ploiești). Asistenți: Mircea Orbuleț (București), Imre Bucsi (Sfântu Gheorghe)
Arbitru VAR: Sebastian Colțescu (București). Arbitru AVAR: Iulian Dima (București)