FCSB a avut parte de o primă repriză foarte complicată pe Arena Națională contra celor de la CFR Cluj în etapa a cincea a play-off-ului Superligii.
Echipa antrenată de Dan Petrescu a pus constant presiune la poarta adversă și și-a creat câteva ocazii destul de bune de gol, fără a reuși să le fructifice însă.
Juri Cisotti a deschis scorul în minutul 41 al meciului FCSB – CFR Cluj, după ce anterior echipa din Gruia dominase destul de clar jocul
În schimb, în minutul 41, practic neanunțat de nimic, golul a picat în poarta lui Hindrich, după o eroare mare în apărarea formației din Gruia.
Valentin Crețu a executat o lovitură de la margine din flancul drept, mingea a ajuns la Adrian Șut în careul advers, iar mijlocașul defensiv al campioanei a reușit să preia și să avanseze câțiva metri cu un adversar în spate.
Ulterior, el a trimis un șut centrare cu piciorul drept pe jos, iar Juri Cisotti a apărut fără marcaj în marginea careului mic, de unde a îndeplinit simpla formalitate de a trimite mingea în plasa porții CFR-ului, sub privirile fundașilor adverși, care au dat impresia că nu au înțeles mare lucru din faza respectivă. (AICI VIDEO)
Formulele de start la care au apelat cei doi antrenori la această partidă:
FCSB (4-2-3-1): Târnovanu – Crețu, Ngezana, M. Popescu, Radunovic – Șut, Chiricheș – Miculescu, Fl. Tănase, Cisotti – Gheorghiță
Rezerve: Zima, Oct. Popescu, Kiki, Ștefănescu, Lixandru, Edjouma, Toma, Băluță, Pantea, Musi, Gele, Alhassan
Absenți: Dawa, Pantea, Olaru (accidentați), Bîrligea (fără drept de joc)
Antrenor: Elias Charalambous
CFR Cluj (4-3-3): Hindrich – Simao, Bolgado, M. Ilie, Camora – Fică, Djokovic, Korenica – Nkololo, L. Munteanu, Kamara
Rezerve: Popa, Gal, Abeid, Țîrlea, Sinyan, Emerllahu, Tachtsidis. A. Păun, Gligor, Deac, Postolachi, Juric
Antrenor: Dan Petrescu
Stadion: Arena Națională
Arbitru: Istvan Kovacs
Asistenți: Ferencz Tunyogi, Alexandru Corb
Arbitru VAR: Andrei Chivulete Asistent VAR: Viorel Flueran