Andrea Beretta, în vârstă de 49 de ani, actualul lider al pătimașilor ultrași ai lui Inter, se află în prezent în spatele gratiilor. El este închis pentru că l-a înjunghiat mortal pe Antonio Bellocco, membru al organizației mafiote ‘Ndrangheta și suporter al nerazzurrilor.
Totul a avut loc în 2024, cei doi aflându-se în aceeași mașină. Din cauza unor certuri, Belloco l-ar fi împușcat în picior pe Beretta, iar el i-a aplicat o lovitură fatală de cuțit.
Andrea Beretta, șeful galeriei lui Inter, acuzat de uciderea lui Vittorio Boiocchi
După mai multe condamnări care vizează, printre altele, acte de violență și trafic de substanțe interzise, Beretta are o nouă problemă. Potrivit sportal.gr, el este învinuit acum și pentru uciderea lui Vittorio Boiocchi.
Așa ar fi devenit liderul celebrei Curva Nord. În octombrie 2022, Boiocchi a fost împușcat în fața reședinței sale din Milano. Concret, Andrea Beretta este acuzat că ar fi ordonat asasinarea bărbatului de 69 de ani.
Cei doi nu se înțelegeau, iar între ei existau divergențe cu privire la desfășurarea evenimentelor în cadrul peluzei. În plus, la mijloc a fost vorba și despre anumite interese financiare. Vittorio Boiocchi a fost ucis de doi motocicliști înaintea unui duel între Inter și Sampdoria, desfășurat pe „Giuseppe Meazza”.
Boiocchi, peste 26 de ani petrecuți în pușcărie
Vittorio Boiocchi, considerat unul dintre liderii de top ai Curvei Nord, era un apropiat al Cosa Nostra, cu 10 condamnări definitive pentru trafic internațional de droguri, primire de bunuri furate, deținere ilegală de arme, răpire, furt și tâlhărie.
După ce ultrașii lui Inter au aflat de decesul lui, peluza a fost golită instantaneu. Persoanele influente din cadrul Curvei Nord au forțat oamenii, chiar și prin acte de violență, să iasă de pe stadion.
Vittorio Boiocchi s-a aflat în spatele gratiilor din 1992 până în 2018, informează gsp.ro. Ultima dată, el fusese arestat în 2021. Atunci, polițiștii l-au oprit chiar înainte de a răpi un important om de afaceri din Milano, notează jurnaliștii de la The Guardian.
Dialog șocant între Vittorio Boiocchi și soția lui
Înainte de a fi omorât, Vittorio Boiocchi era extrem de temător. Îi era frică de ceea ce s-ar fi putut întâmpla cu el și familia lui. Într-o conversație cu soția sa, conform sursei citate, femeia i-a spus că oricum va muri, deoarece la mijloc era vorba despre o răzbunare.
Italienii sunt cunoscuți pentru violențele extreme pe care le pot pune în scenă. Un episod dur s-a petrecut chiar în urmă cu două zile, când Lazio a jucat cu AS Roma. Au avut loc lupte de stradă, iar forțele de ordine s-au aflat în mare dificultate.
Este important să precizăm că ultrașii din Italia sunt renumiți pentru faptul că nu se feresc să folosească arme, în special cuțite, pentru a ieși „învingători” din scandalurile cu rivalii.