Ajuns la 30 de ani, Florin Tănase poate prinde cel mai important transfer al carierei sale.
Florin Tănase cere un salariu de șeic pentru a merge la Espanyol
Chiar dacă un transfer în La Liga ar reprezenta o adevărată lovitură de imagine pentru Florin Tănase, fotbalistul nu vrea să plece în orice condiții de la FCSB. Potrivit spuselor lui Gigi Becali, jucătorul solicită un salariu de două milioane de euro pe sezon, un venit chiar și peste puterile celor de la Espanyol.
Este greu de crezut că acest transfer se poate realiza, dacă Tănase nu-și reduce pretențiile financiare.
”Dacă îi dă unul două milioane… Dar cu 1,2 milioane nu cred că pleacă. Și atunci, el nu pleacă. (…) El face blocuri, face bani din imobiliare. Tănase e milionar. Când a plecat, de toţi banii a cumpărat terenuri şi acum construieşte pe ele. Nu îl mai interesează pe el”, a declarat Gigi Becali.
Florin Tănase, dorit de Espanyol
Revenit în vara anului 2024 la FCSB, Florin Tănase poate pleca după doar un sezon de la echipă. Fotbalistul este dorit de Espanyol, iar oficialii clubului din LaLiga ar fi luat deja legătura cu reprezentanții jucătorului pentru a vedea în ce condiții se poate realiza mutarea.
Informația a ajuns rapid în presa din Spania, iar jurnaliștii iberici au oferit o primă reacție.
„La 30 de ani, Tănase s-a întors la Steaua (n.r. FCSB) în august 2024 după o perioadă în fotbalul saudit și a semnat un contract până în 2026. De la revenire, el a fost o piesă cheie în schema echipei, reușind cinci goluri și cinci pase decisive în 34 de meciuri din acest sezon.
Golgheter de două ori al României, Tănase a mai evoluat la Viitorul, FC Voluntari, Al-Jazira și Al-Okhdood. El dă dovadă de mai multă maturitate în joc și se pune în slujba echipei.
Dacă sosirea sa la Espanyol ar avea loc, atunci Tănase ar deveni al cincilea fotbalist român care va purta tricoul alb-albastru, pe urmele lui Florin Răducioiu, Claudiu Răducanu, Constantin Gâlcă și Cătălin Munteanu.
Salariul jucătorului reprezintă unul dintre aspectele determinante în eventuala negociere. În prezent, Tănase este cel mai bine plătit fotbalist al Stelei, cu un salariu anual în jur de 800.000 de euro, pe lângă diverse prime. Gigi Becali a indicat că, dacă un club dorește să-și asigure serviciile mijlocașului, ar trebui să fie dispus să-i ofere un contract și mai profitabil.
Mai mult, Tănase are înca un contract în vigoare cu FCSB până în vara lui 2026, astfel încât plecarea sa ar putea implica compensatți financiare importante pentru club„, au scris spaniolii.