Vineri, 28 februarie, Luca Manolache s-a stins din viață la vârsta de 19 ani.
Luca Manolache, condus pe ultimul drum
La o zi după derby-ul cu Rapid, jucătorii FCSB-ului au mers la înmormântarea lui Luca Manolache. Totul s-a petrecut în Nucet, județul Dâmbovița, acolo unde peste 1.000 de persoane au venit să-i aducă un ultim omagiu fostului fotbalist.
MM Stoica a fost vizibil afectat și chiar i-a sărutat mâna lui Luca Manolache, susține publicația Incomod-media. Conform sursei menționate anterior, Luca Manolache a fost depus într-un sicriu de culoare albă.
Înainte de a fi înmormântat, sicriul cu trupul neînsuflețit al lui Luca Manolache a urmat de sute de oameni pe o porțiune din strada pe care a copilărit, apoi a pornit spre centrul satului unde a locuit și Octavian Popescu.

MM Stoica îl lăuda pe Luca Manolache, fotbalistul așteptat la prima echipă a FCSB-ului
La fel cum s-a întâmplat în cazul mai multor jucători din academie, FCSB l-a împrumutat pe Luca Manolache la Chindia sau Metaloglobus pentru a căpăta experiență. Recent, MM Stoica spunea despre fostul mijlocaș că l-a impresionat și urmează să facă pasul la prima echipă a roș-albaștrilor.
MM Stoica îl asemăna pe Luca Manolache cu Marco Veratti, starul naționalei Italiei.
„Îl avem pe Luca Manolache. L-am văzut jucând la grupa de 2005 și mi-a plăcut un meci. L-am mai văzut un meci și am zis că vrea să-l văd cum se prezintă la prima echipă. Și s-a prezentat extraordinar. E mijlocaș în genul Verratti. I-am întrebat pe Petrea, Pintilii și Ovidiu Petre și mă bucur că am reușit să găsesc un jucător care sunt convins că poate face pasul oricând la prima echipă”, spunea MM Stoica.