VIDEO | Marius Ștefănescu sparge gheața la FCSB, din pasa lui Daniel Popa! Noile mutări ale roș-albaștrilor confirmă în Supercupa României!

Marius Ștefănescu a izbutit să înscrie primul gol oficial în tricoul lui FCSB, contra Corvinului, în Supercupa României. Meciul a fost programat pentru seara de joi, 4 iulie (ora 20:00). Ghencea este locul în care campioana a dat piept cu formația pregătită de Florin Maxim.

Jucătorul de atac venit de la Sepsi Sf. Gheorghe a marcat cu o execuție frumoasă, din marginea careului advers, dintr-o pasă venită de la Daniel Popa, alt fotbalist care a sosit recent în lotul lui Elias Charalambous.

Marius Ștefănescu a marcat golul doi pentru FCSB în Supercupa României

Iată că mutările orchestrate de excentricul Gigi Becali confirmă, cel puțin pentru moment, în Supercupă. Roș-albaștrii au intrat cu avantaj minim la pauză, scor 1-0, după reușita lui David Miculescu, din minutul 21. Acesta a punctat cu capul, din șase metri, după ce goalkeeper-ul hunedorenilor a respins în față șutul expediat de Baba Alhassan.

Ulterior reluării jocului, la șapte minute după fluierul de start al părții secunde, Marius Ștefănescu a mărit diferența înregistrată pe tabela de marcaj din Ghencea. A marcat cu un șut frumos, expediat cu piciorul stâng, la colțul lung al porții Corvinului.

Sursă Video: Youtube @FotbalRomania

Chiar Daniel Popa, vârful sosit de la Universitatea Cluj, l-a servit pe Marius Ștefănescu, după cum am menționat anterior. Popa intrase pe teren la începutul celei de-a doua reprize.

Startul meciului nu a fost unul lipsit de incidente. Se cunoaște faptul că ultrașii Corvinului au o relație foarte bună cu cei de la CSA Steaua. Dată fiind situația, fanii înrăiți ai „militarilor” și-au făcut simțită prezența pe Ghencea, căutând să intre în conflict cu galeria celor de la FCSB.

NU RATA: Surpriză totală a celor de la FCSB pentru Supercupa României! Cum s-au prezentat fotbaliștii campioanei pe gazonul din Ghencea

Echipele de start pe care le-au trimis în teren Elias Charalambous și Florin Maxim:

FCSB: A. Vlad – Antwi, Dawa, Chiricheș, Radunovic – Alhassan, Lixandru, Radaslavescu – Ștefănescu, Miculescu, Băluță
Rezerve: R. Udrea – V. Crețu, Panțîru, Haruț, Kiki, Edjouma, D. Popa, D. Toma, A. Musi, Ngezana, Phelipe, D. Popa
Antrenor: Elias Charalambous

Corvinul Hunedoara: Lefter – Iacob, Lică, Manolache, Velisar – Hrezdac, Roger, Neacșa – Pîrvulescu, Buș, Ubbink
Rezerve: Blaga – Pop, Bradu, Hergheligiu, Chindriș, Campan, Lupu, Gîrbiță, Cărăruș
Antrenor: Florin Maxim

Stadion: Ghencea