VIDEO. Lamine Yamal a stabilit două recorduri la EURO 2024, după doar o repriză jucată în Spania – Croația! Ce a reușit tânărul fotbalist de la FC Barcelona

Lamine Yamal a fost titularizat de selecționerul Luis de la Fuente în meciul Spania – Croația, primul al Grupei B de la EURO 2024, turneul final care se desfășoară în această perioadă, după cum se știe deja foarte bine, în Germania.

Astfel, la doar 16 ani și 338 de zile, fotbalistul de la FC Barcelona a devenit cel mai tânăr jucător all-time care evoluează la o ediție de Campionat European.

Lamine Yamal, cel mai tânăr fotbalist și cel mai tânăr pasator decisiv din istoria Campionatelor Europene

De asemenea, în minutul 45+2 al partidei disputate pe stadionul Olimpic din Berlin, Yamal a centrat perfect din flancul drept la golul de 3-0 marcat de Dani Carvajal.

Sursă video: X / MT2

În urma acestui moment, Lamine Yamal a devenit și cel mai tânăr jucător din istoria Campionatului European care reușește să furnizeze o pasă decisivă la un meci din cadrul turneului final.

Anterior golului marcat de Dani Carvajal în prelungirile primei reprize, pentru spanioli au mai înscris Alvaro Morata în minutul 29 și Fabian Ruiz în minutul 32.

Cum s-au prezentat cele două echipe la această partidă de la Berlin:

Spania (4-3-3): Unai Simon- Dani Carvajal, Le Normand, Nacho Fernandez, Cucurella- Pedri, Rodri, Fabian Ruiz- Lamine Yamal, Morata, Nico Williams
Rezerve: David Raya, Remiro, Vivian, Mikel Merino, Joselu, Dani Olmo, Ferran Torres, Grimaldo, Laporte, Alex Baena, Zubimendi, Oyarzabal, Jesus Navas, Fermin Lopez, Perez
Selecționer: Luis de la Fuente

Croația (4-3-3): Livakovic- Stanisic, Sutalo, Pongracic, Gvardiol- Modric, Brozovic, Kovacic- Majer, Budimir, Kramaric
Rezerve: Labrovic, Ivusic, Erlic, Vlasic, Perisic, Mario Pasalic, Petkovic, Ivanusec, Sosa, Pjaca, Vida, Juranovic, Marco Pasalic, Sucic, Baturina
Selecționer: Zlatko Dalic

Arbitru: Michael Oliver (Anglia)
Asistenți: Stuart Burt și Dan Cook (ambii din Anglia)
Arbitru de rezervă: Anthony Taylor (Anglia)
Arbitru VAR: Stuart Attwell (Anglia)

Stadion: Olympiastadion (Berlin)

Din această grupă B de la EURO 2024 mai fac parte Italia și Albania. Meciul dintre cele două a fost programat să se dispute sâmbătă seară, de la ora 22:00, ora României.

Tot în cursul zilei de sâmbătă, înainte de meciul Spania – Croația, s-a mai disputat, la Koln, partida dintre Ungaria și Elveția, contând pentru Grupa A. Fosta adversară a României din preliminarii s-a impus cu scorul de 3-1 și a egalat astfel la puncte țara gazdă Germania, cea care vineri seară, în jocul de deschidere de la acest Campionat European, a învins fără drept de apel Scoția cu scorul de 5-1 pe „Allianz Arena” din Munchen.