VIDEO | Jude Bellingham, îngerul păzitor al Angliei contra Slovaciei! Reușită de pus în ramă a superstarului din naționala Albionului la ultima fază, din foarfecă!

Jude Bellingham (21 de ani), actualul fotbalist ofensiv al naționalei Angliei și al celor de la Real Madrid, a izbutit să egaleze pentru naționala lui Southgate contra Slovaciei, în „optimile” EURO 2024. A marcat un gol colosal, din foarfecă, în minutul 90+5, trimițând partida în prelungiri.

Meciul dintre englezi și slovaci a început la ora 19:00, pe stadionul lui Schalke 04, din Gelsenkirchen. Partida dintre Anglia și Slovacia se anunța una dezechilibrată, prin prisma diferenței majore de valoare care există între cele două loturi (156,4 milioane de euro – Slovacia vs. 1,52 miliarde de euro – Anglia).

Jude Bellingham a făcut show la Gelsenkirchen!

Schranz a deschis scorul în minutul 25 pentru selecționata pregătită de Francesco Calzona, cu care România a dat piept în cadrul ultimei runde a grupei E de la EURO 2024. Acesta a fost scorul pauzei.

Meciul din „optimi” s-a reluat furtunos, iar Phil Foden a înscris după doar 10 minute. Reușita sa a fost anulată pentru o poziție de offside în care a fost surprins superstarul lui Manchester City.

Englezii au forțat, iar egalarea a venit, asta după ce băieții lui Gareth Southgate s-au confruntat cu un cor de huiduieli și fluierături din partea propriilor suporteri. Jude Bellingham a înscris cu o execuție acrobatică, pe spate, de la 11 metri de poartă, în minutul 90+5.

Sursă Video: X @Euro24HUB

Rezultatul după 90 de minute de joc a fost 1-1. Au urmat prelungirile, care au început catastrofal pentru Slovacia. Anglia a reușit să puncteze pentru a doua oară, prin Harry Kane, în minutul 90+1. Atacantul lui Bayern Munchen a marcat cu o lovitură de cap din careul mic al slovacilor, ducându-i pe englezi cu un pas în „sferturile” EURO 2024.

NU RATA: Harry Kane a scris istorie la meciul Anglia – Slovacia din optimile EURO 2024! Ce a reușit căpitanul naționalei Albionului

Echipele de start pe care s-au bazat Southgate și Calzona la Gelsenkirchen:

Anglia (4-2-3-1): Pickford- Walker, Stones, Guehi, Trippier- Mainoo, Rice- Saka, Bellingham, Foden- Kane
Rezerve: Ramsdale, D. Henderson, Shaw, Alexander-Arnold, Konsa, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Palmer, Wharton
Selecționer: Gareth Southgate

Slovacia (4-3-3): Dubravka- Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko- Kucka, Lobotka, Duda- Schranz, Strelec, Haraslin
Rezerve: Rodak, Ravas, Obert, Rigo, Gyomber, Suslov, Bozenik, Tupta, Benes, Hrosovsky, De Marco, Duris, Bero, Sauer, Kosa
Selecționer: Francesco Calzona

Arbitru: Umut Meler (Turcia)
Asistenți: Emre Eyisoy și Kerem Ersoy (ambii din Turcia)
Arbitru de rezervă: Rade Obrenovic (Slovenia)