Trupul neînsufleţit al lui Helmuth Duckadam, eroul de la Sevilla, a fost depus marţi, la ora 14.00, la Arena Naţională.
FCSB, în frunte cu MM Stoica, a ajuns la Arena Națională pentru a-i aduce un omagiu lui Helmuth Duckadam. Președintele Consiliului de Administrație a fost extrem de afectat.
Ştefan Târnovanu a dus coroana
În mod simbolic, probabil, coroana funerară pe care a adus-o delegaţia FCSB-ului a fost ţinută în braţe de Ştefan Târnovanu, actualul portar al formației campioane. „Regrete Eternie – FCSB” – a fost mesajul de pe coroană.
”Mihai Stoica a îmbrățișat-o pe Alexandra Duckadam, soția lui Helmuth, apoi a izbucnit în lacrimi, în momentul în care a aprins o candelă în memoria uriașului jucător.
Duckadam şi Becali s-au certat de la bani
Legendarul portar a făcut carieră şi la Steaua, alături de care a câştigat Cupa Campionilor, în 1986, dar şi la FCSB, unde a activat ca președinte de imagine în perioada 2010-2020.
În calitate de director de imagine, Duckadam primea de la FCSB 2.500 de euro pe lună. Gigi Becali a vrut să-i reducă salariul la 1.500, dar refuzul a fost categoric.
„Am colaborat cu el pentru că am vrut să-l ajut, a fost un om de valoare și a avut probleme financiare. Mă bucur că l-am ajutat, pentru că era un om de mare caracter.
E adevărat că după aia ne-am despărțit, eu i-am mai micșorat din salariu, pentru că avea 2.500 pe lună ca președinte onorific și atunci am vrut să-i dăm 1.500, n-a vrut, a plecat, dar el avea o demnitate, nu era om alunecos.
A zis că FCSB e Steaua, este cea care a continuat. Nu mai spunea la un moment dat că e Steaua, pentru că îi era jenă de ea, dar spunea că este continuatoarea pe plan sportiv și tot aia e”, a declarat Gigi Becali pentru gsp.ro.