VIDEO | Dezastru complet pentru Cristiano Ronaldo în meciul Portugalia – Slovenia din optimile EURO 2024! Starul de la Al-Nassr a ratat un penalty în prelungiri și a început să plângă ca un copil! A fost cu greu calmat de coechipieri

Cristiano Ronaldo a avut o evoluție de coșmar în meciul Portugalia – Slovenia disputat luni seară la Frankfurt în optimile de finală ale EURO 2024.

După ce că nu a reușit să se vadă prea mult în jocul naționalei pregătite de Roberto Martinez, starul de la Al-Nassr a bătut mai multe recorduri negative după ce a executat nu mai puțin de patru lovituri libere fără să marcheze.

Cristiano Ronaldo a ratat un penalty în minutul 105 al meciului Portugalia – Slovenia din optimile EURO 2024, la scorul de 0-0, după ce anterior irosise multe alte ocazii de gol

Și ca acest coșmar al său să fie complet, în minutul 105, după ce primele 90 de minute s-au încheiat la egalitate, scor 0-0, Cristiano Ronaldo a ratat un penalty, fiind ghicit și blocat excelent de Jan Oblak, portarul lui Atletico Madrid, vechea sa cunoștință din La Liga, din perioada în care lusitanul evolua pentru Real Madrid.

Sursă video: X

La scurt timp, arbitrul italian Daniele Orsato a fluierat finalul primei reprize de prelungiri, moment în care Cristiano a izbucnit în lacrimi și a fost cu foarte mare dificultate calmat de coechipierii săi și de membrii staff-ului tehnic.

Sursă video: X / REAL MADRID FANS

Ulterior, s-a ajuns la „loteria” loviturilor de departajare. Cristiano Ronaldo a executat primul pentru Portugalia și de data aceasta a reușit să îl învingă pe Oblak. Imediat după, el și-a prezentat scuzele față de suporterii portughezi prezenți în spatele acelei porți, pentru că le-a dat toate acele emoții.

Portarul portughez Diogo Costa, de la FC Porto, a apărat nu mai puțin de trei astfel de lovituri de departajare, iar coechipierii săi au transformat tot. Astfel, Portugalia s-a impus cu scorul de 3-0 și urmează să se dueleze cu Franța în sferturile de finală ale EURO 2024.

Cum s-au prezentat cele două naționale la această partidă:

Portugalia (4-3-3): 22. Diogo Costa – 20. João Cancelo, 4. Rúben Dias, 3. Pepe, 19. Nuno Mendes – 8. Bruno Fernandes, 6. João Palhinha, 23. Vitinha – 10. Bernardo Silva, 7. Ronaldo, 17. Rafael Leão. Selecționer: Roberto Martínez
Rezerve: 1. Rui Patrício, 12. José Sá – 2. Nélson Semedo, 5. Dalot, 9. Gonçalo Ramos, 11. João Félix, 13. Danilo, 14. Gonçalo Inácio, 15. João Neves, 16. Matheus Nunes, 18. Rúben Neves, 21. Diogo Jota, 24. António Silva, 25. Pedro Neto, 26. Francisco Conceição
Selecționer: Roberto Martinez

Slovenia (4-4-2): 1. Oblak – 2. Karničnik, 21. Drkušić, 6. Bijol, 3. Balkovec – 20. Stojanović, 22. G. Čerin, 10. Elšnik, 17. Mlakar – 9. Šporar, 11. Šeško. Selecționer: Matjaž Kek
Rezerve: 12. Belec, 16. Vekić – 4. Blažič, 5. G. Stanković, 7. Verbič, 8. Lovrić, 14. Kurtić, 15. Horvat, 18. Vipotnik, 19. Celar, 23. Brekalo, 24. Žugelj, 25. Zeljković, 26. Iličić
Selecționer: Matjaz Kek
Absenți: Janza (suspendat)

Arbitru: Daniele Orsato (Italia)
Asistenți: Ciro Carbone, Alessandro Giallatini (ambii din Italia)
Arbitru VAR: Massimiliano Irrati (Italia)