VIDEO | Celtics supraviețuiește revenirii lui Mavericks! Echipa din Boston a luat avans cu 3-0 în finala NBA

Celtics Boston au disputat al treilea meci din finala NBA contra celor de la Mavericks, scor 106-99. După o revenire spectaculoasă, jucătorii lui Boston au preluat conducerea cu 3-0 și sunt la un meci distanță de câștigarea campionatului NBA.

Meci plin de emoții între Boston Celtics și Dallas Mavericks

Mavericks au intrat în meci cu o speranță, după ce uriașul de la Celtics, Kristaps Porzingis, unul dintre cei mai buni jucători ai Bostonului în meciul 1 și 2, a lipsit din cauza unei accidentări „rare”. Lipsa acestuia s-a simțit încă de la început, când Boston era condusă cu scorul de 22-9.

Însă, chiar inainte de finalul primului sfert, Boston Celtics s-au remontat și au ajuns la un punct distanță în spatele celor din Dallas. În a doua repriză cele două echipe au terminat la egalitate.

Din sfertul al treilea formația din Boston au reușit să întoarcă scorul după o serie impresionantă de aruncări de trei puncte, iar starurile lui Mavericks, Luka Doncic și Kyrie Irving, au început să nu mai facă față presiunii.

În al patrulea sfert, scorul începea să fie strâns, însă, Luka Doncic și-a lăsat echipa la greu după un fault ce l-a eliminat. Fără Doncic, Mavericks nu au reuşit să reuşească revenirea. Acum, aceștia speră doar la un miracol pentru a întoarce scorul de 3-0.

Luka Doncic, „Trebuie să fiu mai bun”

Dallas Mavericks erau la doar trei puncte distanță, însă eliminarea lui Doncic a creat o mare problemă în jocul echipei. Doncic a fost sancționat pentru al șaselea fault la un apel controversat de blocare și a fost direct eliminat, iar coechipierul său, Kyrie Irving, nu a putut face totul de unul singur.

După meci, Doncic a avut câteva cuvinte pentru reporteri când a fost întrebat despre apelul greșit.

„Trebuie să fiu mai bun..” a spus playmaker-ul din Slovenia.