VIDEO | Andrei Rațiu, din nou în centrul atenției! Ce a ales să facă la penalty-ul executat de Răzvan Marin

România a remizat cu Slovacia, scor 1-1, și a reușit să se califice de pe primul loc în optimile de finală de la EURO 2024.

În următoarea fază a competiției, elevii lui Edi Iordănescu vor întâlni Olanda, marți, 2 iunie, de la ora 19:00.

Andrei Rațiu nu a putut privi penalty-ul executat de Răzvan Marin

În minutul 35, Ianis Hagi a reușit să obțină o lovitură de la 11 metri, transformată impecabil de Răzvan Marin. Mijlocașul României a trimis mingea direct în vinclu și nu i-a dat nicio șansă portarului advers, însă camerele au surprins și un moment inedit cu Andrei Rațiu.

Fundașul României a stat cu spatele în momentul executării penalty-ului, din cauza emoțiilor, însă, după ce mingea a intrat în poartă, a sprintat în terenul advers pentru a se bucura alături de colegii săi.

A fost al doilea moment de la EURO 2024 care îl are în centrul atenției pe Andrei Rațiu. În meciul cu Ucraina, Andrei Rațiu și-a pus mâinile în cap după eurogolul lui Nicolae Stanciu, iar imaginile cu el s-au viralizat.

Răzvan Marin a executat magistral un penalty obținut de Ianis Hagi în prima repriză a meciului Slovacia – România de la EURO 2024

În primă fază, „centralul” german Daniel Siebert a acordat doar lovitură liberă pentru „tricolori”, dar, ulterior, în urma analizei efectuate de arbitrii din camera VAR, s-a decis ca naționala lui Edi Iordănescu să primească lovitură de la 11 metri, iar Răzvan Marin a executat-o cu sânge rece.