Mirel Rădoi a aflat în cursul zilei de marți că nu se va putea baza pentru o perioadă destul de lungă de acum înainte pe Alexandru Cicâldău, unul dintre cei mai importanți fotbaliști de la Universitatea Craiova în acest moment.
Alexandru Cicâldău s-a accidentat în meciul Universitatea Craiova – Oțelul Galați 2-1, dar Mirel Rădoi se arătase destul de optimist în această privință
Mijlocașul central a suferit o accidentare musculară la coapsă în finalul primei reprize a meciului de pe teren propriu cu Oțelul Galați de vineri seară din cea mai recentă etapă de Superliga, câștigat de olteni cu scorul de 2-1, motiv pentru care el a fost înlocuit la pauză cu Takuto Oshima.
La finalul acelei partide, antrenorul formației din Bănie a spus că se așteaptă ca jucătorul său să fie indisponibil pentru runda următoare de campionat.
„Am avut momente de panică pe care nu ar fi trebuit să le avem, deoarece știam cum joacă Oțelul. Îi felicit pe băieți pentru victorie, dar vreau să-l felicit și pe Ovidiu Burcă, pentru că face o treabă extraordinară la Galați. Dacă ar mai fi fost etape, cred că și ei s-ar fi putut lupta pentru play-off.
În prima repriză, ne-au pus sub presiune, dar sunt bucuros că acum suntem pe prima poziție. Nu am știut să îi punem în dificultate în prima parte a meciului, însă, în repriza a doua, am reglat lucrurile și am avut o posesie mai cursivă. Jocul lor a fost influențat de organizarea foarte bună a celor de la Oțelul Galați. Mă bucur că s-a terminat așa, dar, încă o dată, vreau să-l felicit pe Ovidiu. Face o muncă deosebită cu acești băieți.
Cicâldău va lipsi cel puțin în următorul meci, dar sperăm să nu fie ceva grav. Credem că este doar o mică leziune. Vom găsi soluții și pentru partida următoare, cu Botoșani. Încep să prind din ce în ce mai mult curaj, dar asta se datorează băieților. Le mulțumesc și fanilor, care ne-au susținut chiar și la 1-1”, a declarat atunci Rădoi la flash-interviu.
Verdictul în această situație a fost însă unul crunt pentru olteni: mijlocașul va fi indisponibil în principiu pentru următoarele 7-8 săptămâni
Doar că, din păcate pentru craioveni, s-a dovedit că problema lui Cicâldău este de fapt mult mai gravă decât s-a preconizat inițial. Potrivit prosport.ro, internaționalul român a efectuat luni seară un RMN, iar în urma acestei proceduri s-a observat că leziunea musculară respectivă este totuși destul de mare, astfel încât este de așteptat ca el să fie indisponibil timp de aproximativ 7 sau chiar 8 săptămâni.
Dacă acest verdict se confirmă, înseamnă că Alexandru Cicâldău urmează să revină pe teren abia spre finalul acestui sezon, în returul play-off-ului din actuala ediție de Superliga.