UTA – Voluntari 4-3. Nebunie la Arad! Gazdele au dat lovitura în minutul 90+6. Meciul sezonului în SuperLiga

UTA s-a impus, scor 4-3, în fața celor de la FC Voluntari, în prima etapă din play-out-ul SuperLigii.

A fost un meci spectaculos, cu șapte goluri marcate și numeroase ocazii importante de ambele părți. FC Voluntari a dominat meciul în cea mai mare parte, iar elevii lui Florin Pîrvu au lovit bara de trei ori.

Voluntari a deschis scorul în minutul 28, prin Adam Nemec, însă UTA a reușit egalarea 10 minute mai târziu, prin Joao Pedro.

Până la pauză, Igor Armaș a adus-o pe FC Voluntari în avantaj, în minutul 45+1. Actul secund a început cu UTA la conducerea jocului, iar Omondi a restabilit egalitatea în minutul 51.

Alexandru Tudorie  a punctat și el în minutul 80. A fost nevoie de consultarea sistemului VAR mai multe minute pentru ca reușita să fie validată.

George Merloi a marcat în minutul 90+2, după ce a primit o centrare bună din partea lui Nicolae Carnat, însă scorul final a fost stabilit de Joao Pedro, care a dat lovitura în minutul 90+6.

În urma acestui rezultat, UTA este pe locul 9 în clasament, în timp ce Voluntari este pe 15 în SuperLiga și are 11 meciuri de când nu a mai câștigat.

UTA – FC Voluntari 4-3

Min. 90+6: Goool UTA! Joao Pedro reușește dubla în cel mai spectaculos meci al sezonului din SuperLiga. Șutează puternic, iar mingea ajunge în plasă.

Min. 90+2: Gool FC Voluntari! George Merloi restabilește egalitatea în minutele de prelungire ale reprizei secunde, după o centrare bună venită din partea lui Nicolae Carnat.

Min. 80: Gool UTA! Alexandru Tudorie marchează cu o lovitură de cap din pasa perfectă a lui Micovschi.

Min. 66: Ocazie mare pentru Voluntari! Doru Andrei trimite mingea în bară din lovitură liberă. Ilfovenii continuă să pună presiune la poarta celor de la UTA.

Min. 58: Ocazie pentru Voluntari! Dumiter șutează puternic, iar mingea este respinsă în corner de către Iacob.

Min. 51: Goool UTA! Omondi egalează pe tabelă, după o reluarea din 6 metri. Start bun pentru arădeni în actul secund.

Min. 45+1: Gool FC Voluntari! Igor Armaș înscrie primul gol al sezonului, după o fază fixă.

Min. 38: Gool UTA! Introdus în minutul 34, Joao Pedro trimite mingea în poartă, după ce balonul a fost deviat de către un fotbalist de la FC Voluntari.

Min. 28: Gool FC Voluntari! Adam Nemec deschide scorul, după o reluare cu o lovitură de cap din apropierea liniei porții.

Min. 22: Bară din nou pentru Voluntari! Armaș trimite mingea în transversală, după centrarea lui Nemec.

Min. 19: Boboc lovește bara transversală, după mai multe erori în careul arădenilor. Presiune pusă de Voluntari.

Min. 17: Ocazie mare pentru Voluntari! Nemec reia cu o lovitură de cap, dar Iacob respinge spectaculos.

Min 14: Meci echilibrat la Arad. Voluntari are prima șansă la poarta adversă.

Min. 1: A început meciul.

ECHIPELE DE START:

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Benga, Conte, D. Rodrigues – M. Freitas, Cr. Mihai, Fabry – R. Pop, Luckassen, Micovschi
Rezerve: Kucher – Trif, Omondi, A. David, Iurasciuc, C. Vulturar, V. Morar, Al. Tudorie, Stolnik, J. Pedro, A. Lopez
Antrenor: Mircea Rednic

FC Voluntari: J. Fernandez – Turda, Matricardi, Armaș – R. Boboc, Rața, Crepulja, Aliji – Dumiter, Nemec, D. Andrei
Rezerve: Oct. Vâlceanu – Cascini, A. Ciobanu, Merloi, Al. Munteanu, Droppa, Cocian, Voican, Carnat
Antrenor: Florin Pîrvu

Stadion: Arena Francisc Neuman
Arbitru: Marcel Bîrsan / Asistenți: Radu Ghinguleac și Raul Ghiciulescu
Arbitru VAR: Viorel Flueran / Arbitru AVAR: Alexandru Filip

Conferința de presă a lui Mircea Rednic nu a folst deloc lipsită de nervi. Dimpotrivă, antrenorul a izbucnit după ce a fost întrebat despre implicarea echipei sale în meciul cu Dinamo.

”Am făcut-o invers (n.r.- echipa)… Am mai jucat cu 3 fundași centrali. A fost gândită, discutată cu jucătorii. Toată săptămâna s-a pregătit. Trebuie să fii tâmpit să gândești sau să insinuezi așa ceva.

Ce aveam eu de câștigat? Sportiv, profesional, un antrenor care vine și salvează echipa, ajunge la 3 puncte de play-off… Era o performanță. E vorba de CV, de renume. La noi, obiectivul era formarea unei noi echipe, iar anul viitor să ne batem pe loc de play-off.

Pe mine partea sportivă mă interesează! Eu am vrut toată viața să fac performanță. Am luat-o de la Hunedoara, am ajuns la Dinamo, la echipa națională, apoi în străinătate. La toate echipele m-am dus să fac performanță! E și vina mea că am ales echipe care se băteau pentru a se salva de la retrogradare. Poate aici e și vina mea. Dar nu regret nimic!

Apoi financiar. Am un salariu sub al celor doi antrenor care au fost la voi în trecut. Comparați performanțele! Aveam în contract că mi se mărește salariul dacă intru în play-off. Aveam un bonus de 20.000 de euro. Se dublau și primele! Eu nu mi-aș fi dorit să fiu în play-off? Apar tot felul de probleme acum!”, a spus Mircea Rednic.