UTA – FCU Craiova 3-2. UTA îi învinge pe olteni și urcă pe poziție de play-off

UTA Arad câștigă cu FCU Craiova, 3-2, într-un meci care a contat pentru etapa a 29-a a Superligii. Arădenii au urcat pe poziție de play-off.

Gazdele au deschis scorul la Arad, în minutul 13, prin Pedro, dar avantajul celor de la UTA nu a rezistat decât 10 minute, întrucât Bauza a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, după o lovitură frumoasă de cap. La pauză s-a intrat la egalitate (2-2), după încă două goluri marcate în prima parte. Micovschi (minutul 32), iar apoi Dragu (minutul 42) au stabilit scorul finalului de repriză. În cea de-a doua jumătate a duelului de la Arad, trupa lui Mircea Rednic a primit un penalty, iar Fabry a înscris, în minutul 63. La final, UTA s-a impus, scor 3-2, urcând pe poziție de play-off, în timp ce formația lui Mititelu ocupă un loc de baraj.

UTA – FCU Craiova 3-2

Min90: FINAL DE PARTIDĂ
Min63: GOOL, UTA! Fabry marchează din penalty
Min55: Micovschi șutează frumos din afara careului, însă mingea trece puțin pe lângă stâlpul din dreapta al porții oltenilor
Min46: START în repriza secundă

Min45: PAUZĂ. UTA – FCU Craiova 2-2
Min42: GOOL, FCU Craiova! Dragu egalează cu un șut la colțul lung, în urma unei faze superbe
Min32: GOOL, UTA! Reușita lui Micovschi este validată, iar gazdele revin în avantaj
Min28: UTA revine rapid pe tabelă, dar faza este verificată de VAR
Min22: GOOL, FCU Craiova! Bauza egalează rapid, cu o lovitură de cap. Arbitrii au cerut verificarea fazei în camera VAR
Min18: Șansă mare pentru UTA, dar Benga este semnalizat în offside
Min13: GOOL, UTA! Pedro deschide scorul
Min1: Începe meciul

La conferința de presă, Mircea Rednic a vorbit despre pragul pe care îl poate atinge echipa, pentru a prinde playoff-ul. FCU Craiova și Dinamo sunt ultimele două adversare ale arădenilor în sezonul regulat.

„Nu mă interesează problemele Craiovei, mă așteptam la așa ceva de la ei, clar o să fie o reacție dură acolo. Au un conducător-antrenor care se implică, care are puterea de a mobiliza grupul.

Sunt jucători cu calitate, au individualități, ca echipă au de suferit. Au avut de pierdut, pentru că sunt și multe schimbări și de antrenori, dar și destule accidentări și pentru că au fost dese înlocuiri și ale preparatorilor fizici. Am văzut că le-au ieșit doi jucători accidentați cu Iașiul (n.a. Padula și Compagnucci), dar, așa, ca lot, stau bine, nu o să fie probleme. Craiova are jucători care pot face diferența, de la mijloc în sus.

Au calitate calitate în duelurile unu contra unu, viteză, exact ca și cei de la Rapid. Problemele mari le au în continuare în apărare, aici încă nu au găsit soluții și au schimbat foarte mult”, susține antrenorul celor de la UTA.

Mai departe, ce vrea Dumnezeu și mai ales ceea ce vrem noi mâine. Și noi vrem trei puncte, asta ar fi cel mai important. Facem 40 de puncte, nu e o performanță, dar e un obiectiv ce ar putea să ne mulțumească. Iar apoi, la ultimul meci, cu Dinamo, e care pe care.
Mircea Rednic

Valentin David: ”Nu este o situație disperată”

Numit în locul lui Giovanni Costantino, Valentin David și-a asumat rolul de antrenor principal. Spune că echipa nu este într-o situație disperată.

„Suntem obligați să redresăm acest traseu negativ al echipei și o vom face începând cu această deplasare de la Arad. Bineînțeles că nu ne va fi ușor.

Echipa simte o ușoară neîncredere, însă după ce am vorbit cu jucătorii după meci, și noi, cei din staff, și Adrian (n.r.- Mititelu), cred că i-am făcut să înțeleagă că numai ei pot să redreseze situația și că nu este o situație disperată. Suntem pregătiți pentru acest meci din toate punctele de vedere.

Sper din suflet să îi fac pe jucători să trăiască la intensitate maximă aceste două meciuri, pentru că sunt foarte importante, cel de la Arad și cel cu CSU de acasă, pentru a mai aduna câteva puncte”, a declarat Valentin David.

ECHIPELE PROBABILE:

UTA Arad: Kucher – Căpușă, Conte, Benga, Rodrigues – Fabry, Mareclo, Mihai – Mihai – Micovcshi, Tudorie, Omondi
Rezerve: Iacob, Stolnik, Morar, David, Joao Pedro, Trif, Iurasciuc, Lopez, Stanciu, Luckassen
Antrenor: Mircea Rednic

FCU Craiova: R. Popa – Padula, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas – Vl. Achim, D. Albu – Sidibe, Baeten, Bahassa, Chițu
Rezerve: Gurău, Kvakic, Dragu, Blidar, Bauza, Bahassa, Blănuță, Lekiatas, Vl. Pop, R. Negru, Ibrahim
Antrenor: Valentin David
Absenți: Zanfir, Abbey (fără drept de joc)

• 37 de puncte a adunat UTA, după 28 de etape jucate. De partea cealaltă, FCU Craiova are 31, cu cinci peste primul loc retogradabil, ocupat de Dinamo.