UEFA inflamează și mai mult spiritele după controversa de arbitraj din finalul meciului Real Madrid – Bayern Munchen!

Meciul retur dintre Real Madrid și Bayern Munchen, din semifinala actualei ediții de UEFA Champions League, s-a încheiat cu o mare controversă legată de arbitraj.

La una dintre ultimele faze ale jocului, la scorul de 2-1 pentru madrileni, 4-3 la general, bavarezii au reușit să înscrie prin De Ligt golul care ar fi trimis dubla manșă în prelungiri.

Returul dintre Real Madrid și Bayern Munchen a generat o mare polemică legată de arbitraj

Reușita nu a fost însă validată de către arbitrul polonez Szymon Marciniak pentru că anterior asistentul său de pe acea parte a terenului semnalizase o poziție de offside la Mazraoui, încălcând astfel protocolul VAR pentru că nu a așteptat ca faza să se încheie înainte de a ridica fanionul.

Astfel, sistemul de arbitraj video nu a putut interveni pentru a „face lumină” la acea fază, iar golul marcat de nemți a fost anulat, în contexul în care nu s-a putut observa în mod clar că fotbalistul lui Bayern se afla într-adevăr în offside, fiind vorba despre o poziție la limită.

În mod evident, jucătorii formației din Bundesliga și antrenorul Thomas Tuchel au reclamat această fază la finalul partidei de pe „Santiago Bernabeu” și au considerat că au fost dezavantajați în mod clar de arbitraj, fiind de părere că dubla ar fi trebuit să intre în prelungiri.

UEFA a ascuns pe site-ul oficial faza controversată petrecută în minutul 90+13

La scurt timp după încheierea acestui meci retur, UEFA a luat o decizie care are menirea de a-i înfuria și mai mult pe cei de la Bayern Munchen. Așa cum se întâmplă după fiecare partidă din Champions League, pe site-ul oficial al forului continental a fost făcut un rezumat al evenimentelor petrecute pe „Santiago Bernabeu”, fiind incluse și clipuri video cu fazele cele mai importante.

Doar că nu s-a menționat absolut nimic despre acea fază controversată din finalul prelungirilor celei de-a doua reprize. Mai mult, în articolul respectiv au fost incluse și flash-interviurile oferite la final de Thomas Tuchel, Matthijs De Ligt sau Carlo Ancelotti. Deși toți cei trei au vorbit despre acel moment, pe site-ul UEFA au fost tăiate pasajele respective din declarațiile lor.

În mod evident, prin acest gest, reprezentanții forului european au dat parcă impresia că au dorit să ascundă acel moment controversat, fapt care fără îndoială că îi va enerva teribil pe fanii lui Bayern Munchen, care oricum consideră că echipa lor a fost dezavantajată de arbitrajul brigăzii conduse de Szymon Marciniak.