UEFA Champions League / Optimi / Bayern Munchen – Lazio 3-0. Bavarezii s-au calificat în „sferturi”

Bayern Munchen a învins Lazio cu 3-0 în returul ”optimilor” din Champions League. Astfel, cu scorul general de 3-1, bavarezii s-au calificat în „sferturi”. În tur, Lazio s-a impus la Roma cu 1-0, grație golului marcat de Ciro Immobile în minutul 69 din penalty.

Tragerea la sorți pentru sferturile de finală ale UEFA Champions League este programată vineri, la data de 15 martie.

Min. 90+3: FINAL 3-0. Bayern Munchen s-a calificat în „sferturi”, cu scorul general de 3-1.

Min. 66 – GOL Kane, care reuşeşte „dubla” cu o reluare din apropiere, după respingerea portarului Provedel

Min. 46 – a început repriza secundă

Min. 45+2 – Pauză 2-0 pentru Bayern, care la acest scor este calificată în „sferturi”.

Min. 45+2 – GOL Thomas Muller, după un şut puternic al lui De Ligt

Min. 39 – GOL Harry Kane, care marchează după o lovitură de cap.

Min. 17 – Harry Kane încearcă un şut la rădăcina barei, dar portarul Provedel respinge în corner

Min. 1 – a început meciul

Bayern Munchen – Lazio, live score de la ora 22:00 / Echipele de start

Bayern (4-2-3-1): Neuer – Kimmich, De Ligt, Dier, Guerreiro – Pavlovic, Goretska – Sane, Muller, Musiala – Kane
Rezerve: Da. Peretz, Ulreich, Kim, Gnabry, Choupo-Moting, Zaragoza, Davies, Laimer, Tel
Antrenor: Thomas Tuchel

Lazio (4-3-3): Provedel – Marusic, Gila, Romagnoli, L. Pellegrini – Guendouzi, Vecino, L. Alberto – Zaccagni, Immobile, F. Anderson
Rezerve: Sepe, Magro, Kamada, Pedro, Casale, Isaksen, Castellanos, Hysaj, Lazzari, Cataldi, Napolitano, Ruggeri
Antrenor: Maurizio Sarri

Bayern are 7 accidentaţi

Bayern Munchen nu poate conta pe 7 jucători accidentați: portarul Daniel Peretz, fundașii dreapta Noussair Mazraoui, Sacha Boey și Bouna Sarr, stoperul Tarek Buchmann, extrema stânga Kingsley Coman și aripa dreapta Leroy Sane. De asemenea, din tabăra bavarezilor este suspendat pentru că a primit cartonașul roșu în tur fundașul central Dayot Upamecano.

Thomas Tuchel va părăsi banca lui Bayern, în vară, dar ar putea pleca încă de pe acum, în cazul ratării calificării în „sferturi”.

Thomas Tuchel. Sursa: Profimedia

“Răbdare, da, dar nu ca să fim frustraţi, dacă lucrurile merg mai încet, dacă nu merg pe deplin conform planului. Nu ar trebui să ne pierdem capul dacă totul nu merge de la început.

Răbdare, nu, dacă este vorba doar de a avea posesia mingii.Nu avem timp de pierdut, nu putem aştepta. Timpul e de partea lui Lazio. Va trebui găsit un amestec potrivit între a păstra mintea limpede şi a face presing”, a mai spus Tuchel, înainte de Bayern – Lazio, din optimile UEFA Champions League.