Spectacol total în primul meci amical jucat de Dinamo în Slovenia! Șapte goluri, hattrick Hakim Abdallah și reușită superbă a lui Cătălin Cîrjan

Dinamo a disputat în cursul zilei de sâmbătă primul meci amical din cadrul cantonamentului efectuat în această perioadă în Slovenia.

„Câinii” lui Zeljko Kopic s-au duelat chiar cu o echipă locală, Domzale, cea care a încheiat sezonul trecut pe locul 7 în clasamentul primei ligi din această țară, cu 43 de puncte.

Dinamo a învins Domzale cu scorul de 4-3 în primul meci amical disputat în cantonamentul din Slovenia

S-au jucat două reprize de câte 60 de minute în această partidă de verificare, iar la pauză scorul a fost egal, 1-1. Pentru formația alb-roșie a marcat Cătălin Cîrjan, mijlocașul central 21 de ani adus în această vară în „Ștefan cel Mare” după despărțirea definitivă de Arsenal și expirarea împrumutului la Rapid. El a punctat cu o execuție frumoasă cu piciorul drept din marginea careului de 16 metri.

Cum s-a prezentat Dinamo în prima repriză a acestui amical cu Domzale (4-3-3): Adnan Golubovic – Cristian Costin, Kennedy Boateng, Josue Homawoo, Raul Opruț – Eddy Gnahore, Cătălin Cîrjan, Giorgi Milanov – Politic Dennis (C), Astrit Selmani, Neagu Petru

Formula trimisă pe teren de Zeljko Kopic în partea secundă (4-3-3): Roșca Alexandru – Amzăr Costin, Licsandru Cristian, Patriche Răzvan, Bordușanu Antonio – Irimia Alexandru, Rotund Raul, Bani Ahmed – Caragea Adrian, Abdallah Hakim, Florescu Andrei

Gol frumos marcat de Cătălin Cîrjan și hattrick semnat de Hakim Abdallah, intrat pe teren abia la pauză

Deși în partea secundă au fost trimiși pe teren mai mulți jucători foarte tineri, dinamoviștii au mai reușit să marcheze de trei ori, toate golurile fiind semnate de atacantul Hakim Abdallah. Slovenii au mai punctat doar de două ori, astfel încât Dinamo s-a impus în cele din urmă cu scorul de 4-3 în această primă partidă de verificare disputată în acest cantonament din Slovenia.

Cu doar câteva ore înaintea startului acestui joc de verificare, cei de la Dinamo au anunțat despărțirea de încă un jucător, Valentin Borcea, crescut chiar la clubul din „Ștefan cel Mare”.

„Mulțumim, Valentin Ioan Borcea!

Clubul Dinamo 1948 București și mijlocașul ofensiv Valentin Borcea au decis de comun acord încetarea relației contractuale.

Crescut în Academia Dinamo, Valentin a debutat în Superliga în 2020, la vârsta de 18 ani, într-o victorie cu 3-1 împotriva celor de la Gaz Metan Mediaș. Până în prezent, Valentin a purtat tricoul primei echipe în 39 de partide, marcând 3 goluri și oferind o pasă decisivă.

Mult succes în carieră, Valentin Borcea!”, a fost anunțul făcut de Dinamo prin intermediul paginii oficiale de Facebook a clubului.