Sorin Cârțu bagă în ședintă un titularde la Universitatea Craiova după egalul fără goluri cu FCSB, în Superliga României.
Sorin Cârțu, nervos pe un titular de la Universitatea Craiova după meciul cu FCSB: „Copile, trezește-te!”
Oficialul oltenilor l-a luat în colimator pe Vladimir Screciu, fotbalistul lui Mirel Rădoi fiind foarte aproape să primească cartonașul roșu în derby-ul cu FCSB.
Sorin Cârțu a intervenit chiar în timpul meciului și l-a certat pe Screciu pentru a-l „trezi”.
„Nu știu dacă merita Screciu al doilea galben. La prima fază bine că s-a abținut. Eu chiar am erupt așa în tribună și am zis: ‘Băi, copile, trezește-te!’. Eu am crezut că l-a atacat chiar de roșu acolo, știi?
Adică modul în care a făcut alunecarea a fost o decizie total greșită a lui și imatură. Chiar îi spuneam: ‘Băi, da’ maturizează-te!’. Pentru că putea să rupă tot echilibrul.
Bine, situația până la urmă nu a fost de roșu. Nu i-a ajuns pe picior. Să fii sigur că ar fi primit cartonaș roșu. La celelalte nu știu dacă merita să spunem al doilea galben. Legat de evoluția lui Screciu nu prea vreau să intru într-o analiză pentru că asta e a lui Mirel și să o facă el.
Screciu e pus într-un loc de-ăsta strategic, într-un rol important pentru echipă, mai mult este sacrificat în niște situații dinastea pentru că la ora actuală chiar nu avem unul așa competitiv în zona respectivă care să joace în locul lui”, a declarat Sorin Cârțu, potrivit Fanatik.
Mirel Rădoi i-a trezit la realitate pe jucătorii Universității Craiova! Discurs atipic al antrenorului: „Mai bine plecăm acasă”
Revenit recent la Universitatea Craiova, Mirel Rădoi (44 de ani) a făcut o declarație clară despre viitorul său.
Mirel Rădoi a răbufnit la conferința de presă de la finalul meciului cu FCSB. Antrenorul Craiovei a renunțat la liniștea instalată din momentul revenirii în Bănie și a avut un mesaj clar pentru jucătorii săi.
Rădoi a apelat la partea sentimentală a jucătorilor de la Universitatea Craiova și a dat exemplu efortul oamenilor pentru a veni la un meci de genul celui cu FCSB.
”Trăim în Oltenia. Suntem zona unde sunt cinci județe. Dacă nu încerci să faci oamenii fericiți, și dacă nu văd devotament față de culorile echipei, mai bine ne strângem frumos bagajele și stăm acasă cu familia.
Și oamenii ăștia or să piardă timp să vină aici și nici noi nu vrem să pierdem timpul, indiferent că suntem antrenori sau jucători. Gândiți-vă că, și asta am încercat să le explic și jucătorilor înainte de meci.
Oamenii vin să dea la VIP un 140 de lei. Dintr-un salariu net de 2600 de lei, vine să-ți dea 40, 50, 60 de lei pe un bilet la peluză sau la tribune. Oamenii vin, dar vor să vadă ceva.
Oamenii ăștia renunță la două kilograme de cartofi, un kilogram de orez și patru pâini, ca să plătească un bilet. Dacă nu le dai asta, mai bine plecăm acasă”, a spus Rădoi, la conferința de presă.