Sfidare? Cristiano Bergodi, după ce suporterii i-au cerut din nou demisia, la finalul meciului Rapid – Sepsi 0-1: „Nu mă interesează!”

La finalul meciului Rapid – Sepsi 0-1, disputat în cadrul etapei a patra din play-off-ul Superligii, Cristiano Bergodi nu a părut prea deranjat de faptul că suporterii giuleșteni i-au cerut din nou demisia.

Tehnicianul italian a fost surprins la scurt timp după fluierul final în timp ce a mers pentru a saluta o fată aflată într-un scaun cu rotile, iar la final a explicat că nu i-a păsat de faptul că în acele momente era contestat destul de vehement de către anumiți susținători ai echipei sale.

Cristiano Bergodi, despre faptul că suporterii i-au cerut demisia la finalul meciului Rapid – Sepsi 0-1: „Nu mă interesează”

În rest, Bergodi a apreciat că echipa sa ar fi meritat să câștige acest joc, întrucât și-a creat anumite ocazii mari de gol, în special în prima repriză.

„Un meci incredibil, am avut ocazii, un meci bun în prima repriză, mai ales în primele 30 de minute, am avut o ocazie mare, singur cu portarul, după ei ne-au taxat la sfârșitul meciului. Am avut ocazii și în a doua repriză, cu Burmaz, mingea nu a vrut să intre în poartă. Asta e, dezamăgire mare.

Asta e normal, se întâmplă, suporterii sunt supărați, e normal, se uită numai la rezultat. Ce putem spune, când nu dai gol și ceilalți te taxează? Cred că nici remiza nu era corectă. Dar, dacă nu dai gol, e greu. Ne-am pierdut luciditatea în ultimul sfert de oră, dar cred că în prima repriză am făcut un meci bun.

Eu cred că da, băieții au pierdut un pic din încredere, e normal, vrei să câștigi un meci, ratezi ocazii, în spate ești întotdeauna sub presiune, iei gol, e normal că e un dezastru și e normal că nu au această încredere. Dacă am fi marcat la început, ne-am fi făcut un meci mai ușor, sigur.

Papeau era accidentat. Nu știu. Nu, vedem, nu putem vorbi la cald despre jucători, trebuie să mergem înainte, să încercăm să reglăm lucrurile, dar nu e ușor, moralul echipei a scăzut mult. Nu ținem psihologic, ne-am grăbit. Am intrat în criză de timp și ne-am pierdut din luciditate, ne-au taxat la ultima fază, asta e.

„Sunt antrenor până când clubul decide”

Sunt antrenor până când clubul decide, ei evaluează munca antrenorului. Au rezultatele acolo în față. Eu sunt antrenor, antrenez și gata. Și 0-0 era un rezultat slab, e normal, trebuia să câștigăm. E păcat, nu e ușor să ridici moralul echipei. Când joci cu multă presiune, nu e ușor, ați văzut ce ratări am avut, ne făceam meciul mai ușor sigur. Am jucat bine în primele minute.

Nu fac evaluări eu, nu îmi dau cu părerea acum în fața presei, nu are rost, cu tot respectul. Nu că m-a rugat, m-am dus eu. Și dacă tot stadionul îmi cerea demisia, nu mă interesează pe mine, am mers acolo, e păcat, nu a avut noroc în viață, o cunosc de mult timp, din 2007, am mers acolo, fără probleme că strigau suporterii demisia, nu mă interesează”, a spus Cristiano Bergodi la finalul meciului Rapid – Sepsi 0-1.

La scurt timp după aceste declarații, Cristiano Bergodi a făcut o adevărată criză de nervi la conferința de presă și s-a certat într-un mod extrem de dur cu un reporter care i-a adresat anumite întrebări ceva mai incomode.