Sergiu Buș, amărât după înfrângerea cu FCSB din Supercupa României. Mesajul fabulos pe care i l-a transmis Vlad Chiricheș

FCSB s-a duelat cu Corvinul Hunedoara în primul meci oficial al noului sezon, în Supercupa României. Partida s-a disputat în Ghencea joi, pe 4 iulie, cu începere de la ora 20:00. Campioana SuperLigii a câștigat, scor 3-0, deși hunedorenii lui Florin Maxim au arătat foarte bine în prima repriză. David Miculescu (minutul 21), Marius Ștefănescu (minutul 52) și Luis Phelipe (minutul 80) au înscris cele trei goluri ale echipei patronate de Gigi Becali.

Ulterior înfrângerii contra celor de la FCSB, Sergiu Buș (31 de ani) și-a exprimat părerea cu privire la desfășurarea duelului din Ghencea.

După ce FCSB s-a impus în Supercupa României, Sergiu Buș a reacționat. Vlad Chiricheș, dat pe spate de jucătorii Corvinului

Fotbalistul de profil ofensiv al divizionarei secunde a considerat că el și coechipierii săi se pot considera dezamăgiți, întrucât nu au știut să gestioneze momentele bune pe care le-au etalat la București. Potrivit opiniei lui Sergiu Buș, Corvinul a fost superioară în prima parte a jocului, iar un eventual gol egalizator, la scorul de 1-0 pentru FCSB, ar fi „dinamitat” soarta trofeului.

Totodată, jucătorul de atac pregătit de Florin Maxim a dezvăluit ce i-a transmis Vlad Chiricheș, experimentatul fundaș al campioanei SuperLigii, pe durata partidei.

„Cred că putem fi un pic dezamăgiți. Nu am fost destul de pragmatici. Cred că am dominat în prima repriză, deși au condus ei. E și ceva diferență de valoare. Puteam face 1-1 și nu se știa. Îi felicit, sper să învățăm ceva din asta. Probabil ne-au luat în serios, am vorbit și cu Chiricheș. Nu îi venea să creadă că jucăm așa de bine. Avem potențial bun. Sper să facem o figură frumoasă în Europa (n.r. Europa League). Îmi doresc să învățăm ceva din asta (n.r. înfrângerea din Supercupă) și să nu mai repetăm greșelile.

(n.r. Despre viitorul său la Corvinul) Eu am venit pentru Europa, înțelegerea asta a fost. Vom vedea ce va fi. Dacă ne vom califica, probabil o să rămân. Am venit să mă bucur”, a declarat Sergiu Buș, ulterior eșecului cu FCSB din Supercupă, potrivit digisport.ro.

Cei 22 de jucători trimiși pe gazon în primul minut de Elias Charalamobus și Florin Maxim:

FCSB: A. Vlad – Antwi, Dawa, Chiricheș, Radunovic – Alhassan, Lixandru, Radaslavescu – Ștefănescu, Miculescu, Băluță
Rezerve: R. Udrea – V. Crețu, Panțîru, Haruț, Kiki, Edjouma, D. Popa, D. Toma, A. Musi, Ngezana, Phelipe, D. Popa
Antrenor: Elias Charalambous

Corvinul Hunedoara: Lefter – Iacob, Lică, Manolache, Velisar – Hrezdac, Roger, Neacșa – Pîrvulescu, Buș, Ubbink
Rezerve: Blaga – Pop, Bradu, Hergheligiu, Chindriș, Campan, Lupu, Gîrbiță, Cărăruș
Antrenor: Florin Maxim