Scoțienii au reacționat după evoluția lui Ianis Hagi la EURO 2024! Care este singurul lucru pe care îl cer fanii

După remiza împotriva Slovaciei, scor 1-1, România s-a calificat în optimile EURO 2024. Unul dintre jucătorii decisivi ai partidei a fost Ianis Hagi, cel care a obținut penalty-ul care a readus speranța pentru toți românii.

Fanii scoțieni îl vor pe „prințul român” înapoi la Rangers

După ce a câștigat Grupa E de la turneul final din Germania în baza golaverajului, România se va confrunta cu Olanda în optimile de finală de la EURO 2024.

Ianis Hagi a fost unul dintre jucătorii cei mai importanți ai „Tricolorilor”. În prima repriză, decarul a obținut o lovitură de pedeapsă, după ce a fost faultat la limita careului. Răzvan Marin a fost cel care a transformat penalty-ul, care a restabilit egalitatea, în minutul 24.

Odată cu finalul partidei, scoțienii de la The Scottish Sun o reacție categorică în urma evoluției lui Ianis Hagi din România – Slovacia.

„Fanii lui Rangers imploră revenirea starului uitat, în timp ce acesta îi trimite un memento lui Philippe Clement, câștigând o lovitură de penalty crucială la EURO” au transmis aceștia.

Fanii lui Rangers nu s-au mai putu abține și au reacționat imedat la postarea acestora.

„Luați-l înapoi pe Hagi! Îl vrem și avem nevoie de prințul român!”. ”Ianis Hagi cu siguranță și-a câștigat locul în lotul lui Rangers!”. ”Hagi a fost absolut imense în prima repriză” au fost câteva dintre reacțiile acestora, potrivit sursei citate.

Radu Drăgușin, prezent în ”11”-le ideal al fazei de la EURO 2024

Odată ce toate meciurile din faza a treia a grupelor de la EURO 2024, publicația spaniola Mundo Deportivo a creat primul ”11” ideal. Aceștia l-au introdus în compartimentul defensiv și pe Radu Drăgușin, stoperul român care activează la Tottenham și care a impresionat în acest turneu final.

Primul 11, conform Mundo Deportivo: Mamardashvili (Georgia) – Radu Drăgușin (România), Calafiori (Italia), Cucurella (Spania) – Kante (Franța), Lobotka (Slovacia) – Sabitzer (Austria), Musiala (Germania), Fabian (Spania) – Yamal (Spania), Mikautadze (Georgia)

În postarea de pe platforma Facebook, jurnaliștii iberici au lăsat și un scurt mesaj pentru internauți.