S-a aflat dialogul dintre Șumudică și Charalambous: „Să vă fie rușine”. Răspunsul antrenorului de la FCSB

Derby-ul dintre Rapid și FCSB (1-2) a agitat apele în fotbalul românesc.

Șumudică și Charalambous, schimb de replici la finalul derby-ului

După ce au lucrat împreună la FC Vaslui, din postura de antrenor – jucător, Șumudică și Charalambous au ajuns să fie la cuțite în momentul de față. Cei doi antrenori au avut mai multe episoade controversate în ultima vreme, iar ultima ciocnire a fost la duelul de duminică.

Imediat după fluierul final al meciului, Elias Charalambous s-a îndreptat spre banca Rapidului pentru a-l saluta pe Marius Șumudică. În prima fază, antrenorul Rapidului a evitat să-l privească, însă, ulterior, s-au intersectat.

În acel moment, Marius Șumudică i-ar fi transmis lui Elias Charalambous: „Să vă fie rușine pentru cum ați câștigat azi!”. În replică, antrenorul FCSB-ului a oferit un răspuns calm, susține Golazo.ro: „Îți urez numai bine ție și celor din familia ta!”.

Comunicatul Rapidului la o zi după meciul cu FCSB

Rapid nu a pierdut vremea după meciul cu FCSB și a lansat un comunicat dur. Oficialii clubului au reclamat maniera de arbitraj și au dat vina pe Gigi Becali pentru presiunile făcute asupra cavalerilor fluierului.

Totodată, Rapid a solicitat Comisiei Centrale a Arbitrilor să analizeze și să iasă cu o reacție publică după evenimentele din meciul de duminică.

„Dragi rapidiști,

Toți colegii noștri din cadrul clubului vi se alătură în a le mulțumi jucătorilor pentru dăruirea și determinarea de care au dat dovadă în meciul disputat aseară.

Din păcate, eforturile lor au fost umbrite de un arbitraj inacceptabil, părtinitor și profund nedrept. Până și cei mai constanți contestatari ai noștri s-au declarat revoltați de maniera scandaloasă în care a fost condus jocul. Fără echivoc, am fost furați!

Rezultatul final a fost viciat de decizii evident părtinitoare, favorizând o echipă adversă care, pe lângă prestația modestă de pe teren, a afișat un comportament lipsit de orice spirit sportiv.

Am sperat că arbitrii români, în anul 2025, nu mai cad pradă unor grupuri de presiune care, prin mahalagisme, invective sau invenții rău voitoare vor să-i deturneze de la scopul lor normal – acela de a fi corecți si echidistanți.

Nu putem sa pierdem din vedere totuși că unii dintre participanții la competiția sportivă de astăzi, în trecut, transportau valize cu bani prin țară pentru a cumpăra rezultate favorabile.

„Clubul nostru va continua să lupte pentru valorile sportului adevărat”

Trăim, din păcate, confirmarea amară că onestitatea, echilibrul și respectul față de competiție nu sunt suficiente pentru a beneficia de un arbitraj corect. Cei care aleg calea corectă sunt dezavantajați flagrant.

În aceste condiții, solicităm public Comisiei Centrale a Arbitrilor să analizeze cu maximă seriozitate prestația arbitrilor de la partida din Giulesti și să emită un punct de vedere oficial, clar și ferm.

Clubul nostru va continua să lupte pentru valorile sportului adevărat — onestitate, respect și fair-play — chiar și atunci când suntem nedreptățiți. Vom apăra întotdeauna clubul, jucătorii și suporterii noștri.”, este comunicatul Rapidului.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare