România a dat jackpot-ul la EURO 2024! Câți bani va încasa FRF de la UEFA

România a reușit o lovitură financiară perfectă la EURO 2024. Odată cu calificarea în optimile de finală, FRF va încasa o sumă excepțională de bani de la UEFA.

În plus, elevii lui Edi Iordănescu au reușit chiar să câștige Grupa E de la turneul final din Germania, iar asta, cu siguranță, va avea un efect asupra sumei câștigate.

Lovitură financiară de senzație dată de „Tricolori” la EURO 2024

În ultima fază a Grupei E de la EURO 2024, România a remizat împotriva Slovaciei, scor 1-1. Slovacii au fost primii care au reușit să schimbe tabela, în minutul 24. Însă, elevii lui Iordănescu Jr. au căutat cât mai repede egalarea, iar în minutul 36 a apărut speranța. După un fault făcut de Hancko asupra decarului Ianis Hagi, „tricolorii” au beneficiat de un penalty transformat de Răzvan Marin.

Rezultatul de egalitate, în faza grupelor EURO 2024, este răsplătit de UEFA cu suma de 500.000 de euro. Cu toate acestea, România mai primește încă 1.5 milioane de euro pentru calificarea în optimile de finală de la Campionatul European. Însă, asta nu e tot! Odată cu participarea la EURO 2024 și cu victoria împotriva Ucrainei, scor 3-0, România beneficiază de suma de 2 milioane de euro.

Să nu uităm totuși că, „Tricolorii” și-a asigurat un cec în valoare de 9.5 milioane de euro pentru calificarea la turneul final. Astfel, până în acest moment, Echipa națională a României și-a asigurat un bonus financiar în valoare de 12.5 milioane de euro, iar premiile cresc în fazele eliminatorii ale competiției.

Premiile de la EURO 2024

Poziționați pe primul loc în Grupa E de la Euro 2024, România va juca în optimi cu Olanda. Dacă aceștia câștigă meciul împotriva Olandei și ajung în sferturi, FRf va primi un alt bonus financiar consistent, în valoare de 2.5 milioane de euro.

EURO 2024 oferă premii pentru fiecare stagiune depășită, iar sumele sunt astfel: