Rezumat devastator al remizei dintre România și Bulgaria! La ce concluzie tristă a ajuns presa ucraineană

România a fost huiduită la finalul amicalului cu Bulgaria de fanii prezenți în Ghencea, după o prestație care a lăsat mult de dorit. S-a înregistrat o remiză albă în penultima partidă de pregătire programată până la debutul EURO 2024, după ce Dennis Man a ratat un penalty (min. 52). Vineri, pe 7 iunie, „tricolorii” joacă împotriva Liechtensteinului. Meciul este programat pentru ora 21:00, pe același stadion.

În urma egalului contra Bulgariei, jurnaliștii din Ucraina, adversara României de la EURO 2024, au dat un verdict greu de digerat pentru elevii lui Edi Iordănescu. La turneul final din Germania, în cadrul grupei E, naționala noastră va da piept cu Ucraina, Belgia și Slovacia.

Ucrainenii nu au fost cu nimic impresionați de România – Bulgaria

Prestația jucătorilor români i-a determinat pe oamenii de presă din țara vecină să tragă o concluzie dureroasă, exprimată în titlu: „România nu a putut să învingă una dintre cele mai slabe naționale. Adversara Ucrainei de la EURO nu a impresionat deloc”.

Jurnaliștii din Ucraina au tratat desfășurarea evenimentelor din amicalul dintre România și Bulgaria. Au subliniat un aspect important, anume că „tricolorii” nu au mai contat în jocul din Ghencea după ratarea acelei lovituri de la 11 metri, pe care nu Dennis Man ar fi trebuit să o execute.

„În pregătirile pentru EURO 2024, România a terminat la egalitate cu Bulgaria. România va fi prima adversară a Ucrainei la EURO 2024, așa că a fost interesant să-i urmărim amicalul cu Bulgaria. Adversara arăta ca un sac de box: din noiembrie 2022, bulgarii au câștigat un singur meci din 13 disputat, cu Tanzania. O victorie ușoară a României era anticipată.

Tricolorii au avut inițiativa și o posesie de 60% și nu le-au oferit oportunități adversarilor. În prima repriză, gazdele puteau marca de 3 ori, prima dată chiar în minutul 3, când Răzvan Marin a primit o pasă filtrantă de la Dennis Man, în careu, dar portarul bulgar a respins.

„Rivala noastră nu a impresionat deloc”

În minutul 19, același Răzvan Marin a primit o pasă de la Drăguș, a trecut de portar, însă a intrat în unghi și a ratat, în cele din urmă. În minutul 43, Drăguș a fost față în față cu portarul bulgar, dar a trimis peste bara transversală. În final, cele două echipe au intrat la cabine fără goluri pe tabelă.

În startul reprizei secunde, Stanciu a obținut un penalty, dar Man l-a ratat. După aceea, România nu a mai arătat nimic la nivel de organizare, nimic interesant, iar bulgarii au avut câteva contraatacuri. S-a terminat 0-0, iar rivala noastră de la EURO nu a impresionat deloc”, au notat cei de la football24.ua.

NU RATA: Jurnaliștii belgieni s-au pronunțat după egalul dintre România și Bulgaria! Verdict clar al rivalilor de la EURO 2024