Reacție uluitoare a lui Anghel Iordănescu la adresa lui Gică Hagi, după ce Farul a bătut Rapidul: „E șmecher, vulpoi bătrân”

Anghel Iordănescu și-a exprimat opinia la adresa lui Gică Hagi, după meciul pe care trupa „Regelui” l-a câștigat în Giulești, scor 2-1, în primul meci din play-off-ul acestui sezon al SuperLigii.

Farul Constanța a condus cu 2-0, după golurile lui Louis Munteanu, însă Rapidul a găsit resursele necesare pentru a reveni în meci, după ce Rrahmani a înscris din penalty, în minutul 85. Giuleștenii nu au avut forța de a egala, astfel că Farul s-a impus la București.

Ce a avut de spus Anghel Iordănescu la adresa lui Gică Hagi și a Farului

Deschiderea scorului în partida de vineri seară a fost consemnată în minutul 23, după ce Grameni i-a oferit o centrare perfectă lui Louis Munteanu. Aproximativ 10 minute mai târziu, elevii „Regelui” puteau mări diferența de pe tabela de marcaj, însă Vînă a irosit o ocazie foarte mare, nereușind să-l fenteze pe portarul Aioani, venit chiar de la Farul.

Majorarea avantajului trupei din Constanța s-a produs în minutul 55, atunci când Munteanu a reușit „dubla”, dintr-o pasă venită de la Cojocaru. La scurt timp după aceasta, Albion Rrahmani și-a bătut joc de o oportunitate imensă. Golgheterul giuleștenilor nu a putut trimite mingea în poartă, iar la scurt timp după ratarea sa, Oaidă a fost eliminat, după ce a primit al doilea cartonaș galben. Pe final, Rivaldinho l-a faultat pe Paul Iacob în careul Farului, iar Rrahmani a redus din diferență. A fost prea puțin, iar giuleștenii sunt învinșii primului duel din play-off.

„Sunt trei puncte mari pentru Farul și Gică Hagi, dar trei puncte și mai mari pierdute de Rapid, care are obiectivul pe care îl știți și speră, sau spera până la acest meci, să atingă un mare obiectiv. Meciul se rezumă simplu. Hagi este un șmecher, un vulpoi bătrân. A știut să taie presiunea pusă asupra echipei lui”, a declarat Anghel Iordănescu, după meciul din Giulești.

Echipele de start de la partida Rapid – Farul

Rapid: Aioani – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Bădescu – Hromada, Hasani, Oaidă – Krasniqi, Rrahmani, Papeau
Rezerve: Drăghia – Borza, I. Cristea, Dr. Grigore, Djokovic, Dr. Albu, Funsho, Petrila, El Sawy, Cîrjan, Burman, Onea
Antrenor: Cristiano Bergodi

Farul: Buzbuchi – Boli, M. Popescu, Gustavo Marins, Cr. Ganea – Vînă, Queiros, Grameni – I. Cojocaru, L. Munteanu, R. Deaconu
Rezerve: Ș. Mușat, D. Grosu, Casap, Budescu, L. Andronache, Rivaldinho, L. Banu, N. Popescu, Stoian, Kiki
Antrenor: Gică Hagi

Stadion: Superbet Arena (București)
Arbitru: Găman George Cătălin (Craiova). A1: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare). A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe)
Arbitru VAR: Kovacs Szabolcs (Carei). Asistent VAR: Demetrescu Iuliana Elena (Râmnicu Vâlcea)