Leo Grozavu (57 de ani) este noul antrenor al celor de la FC Botoșani, după ce șeful Valeriu Iftime a hotărât încetarea colaborării cu Liviu Ciobotariu. Decizia a venit într-un moment surprinzător, la două zile după ce echipa a ajuns în Antalya, unde se desfășoară cantonamentul de iarnă.
Grozavu se află astfel la al patrulea mandat pe banca botoșănenilor și a sosit deja în Turcia. A exprimat primele cuvinte din postura de tehnician principal al roș-alb-albaștrilor și a expus care este cea mai mare problemă cu care se confruntă.
Timpul îl presează pe Leo Grozavu la FC Botoșani: „Trebuie să facem o evaluare rapidă”
Leo Grozavu, care a mai pregătit-o pe FC Botoșani în perioadele iulie 2007 – noiembrie 2008, ianuarie 2014 – septembrie 2015 și aprilie 2016 – iunie 2017, a rămas liber de contract în primăvara lui 2024, după despărțirea de Poli Iași.
Acum, va avea parte de o misiune complicată. Trebuie să-i salveze pe moldoveni de la retrogradare. FC Botoșani se află la acest moment pe locul al 15-lea, penultimul, în ierarhia SuperLigii, cu 18 puncte acumulate după 21 de runde.
În viziunea noului „principal”, timpul reprezintă o problemă serioasă pentru FC Botoșani, care trebuie să se miște rapid și eficient pentru a se asigura că are șanse la păstrarea locului în prima ligă.
„Nu sunt eu salvator. Sunt gata de luptă. Am fost un luptător și voi rămâne. Programul nu e îngrozitor, trebuie să joci cu orice echipă. Nu poți juca cu echipe de Liga 3. Nimeni nu-ți garantează că poți câștiga meciul înainte să îl joci. Am mai fost în situații grele. E o provocare și asta.
Îmi e greu să estimez șansele (n.r. de a se salva de la retrogradare), trebuie să facem o evaluare rapidă. Cel mai mare dușman e timpul. Cunosc jucătorii, pe majoritatea, am urmărit Liga 1 (n.r. SuperLiga).
Rămâne de văzut în perioada imediat următoare ce retușuri vom face, să ne prindă campionatul în cea mai bună condiție. Nu a fost foarte greu. Au fost discuții aseară, târziu (n.r. duminică, 5 ianuarie)”, a declarat Leo Grozavu, pentru gsp.ro.
De ce a fost oprit mandatul lui Liviu Ciobotariu: „Problema este la antrenori, nu e vorba de el”
Valeriu Iftime a tratat subiectul reprezentat de despărțirea celor de la FC Botoșani de antrenorul Liviu Ciobotariu. Șeful clubului a subliniat că, deși Liviu Ciobotariu este un tehnician care impresionează și un om cu un caracter frumos, echipa are nevoie de o schimbare majoră pentru îmbunătățirea performanțele fizice. Valeriu Iftime nu a fost mulțumit de practicile etalate în cantonament.
„Nu l-am dat chiar afară, ne-am înțeles, e adevărat, am avut discuții înainte cu echipa și puțin cu Liviu, toată lumea spune că nu e bine pregătită fizic și dacă nu schimbăm preparatorul fizic, pleacă cu totul, dacă ești pe locul 14-15-16, contractul se reziliază.
Așa pare, așa îmi spun toți, când te doare capul, toți au câte o soluție. Ne-am înțeles, e remarcabil ca om și caracter, chiar dacă este puțin fortuit că mai avem 7 zile de cantonament. (n.r. Au luat preparatorul fizic de la Iași) Cornel (n.r. Șfaițer, președinte Iași) e prietenul meu, o să spună că asta e viața.
Echipa credeam că are ceva fizic, nu măsoară nimeni parametrii fizici, nu prea erau măsurați. De aici am plecat, nu ai cum să știi dacă nu măsori. Exact așa i-am spus lui Liviu: «Schimbăm preparatorul fizic, când ai 4 milioane de euro din banii tăi, vreau să fac o treabă serioasă!».
Am căutat niște explicații să văd de ce nu joacă echipa, problema este la antrenori, nu e vorba de Liviu, este un tip extraordinar, în schimb la partea fizică este o problemă. Când nu ai nicio informație despre calitățile fizice… Eu sunt patron, am treaba mea, eu îi spun ce să facă? Să aducă un preparator fizic care are metode moderne”, a explicat Iftime, conform iamsport.ro.