Răzvan Marin a povestit ce le-a transmis Edi Iordănescu la finalul meciului Belgia – România, 2-0: „Nimeni nu și-a luat-o în cap”

România păstrează în continuare şanse uriaşe la calificarea în optimile lui EURO 2024, chiar dacă a pierdut, 0-2, cu Belgia.

Un egal cu Slovacia ne-ar asigura prezenţa în fazele superioare, dar Răzvan Marin afirmă că tricolorii vor merge la victorie în ultimul meci din grupă.

Neînfricatul Răzvan Marin

Mijlocașul de 28 de ani a spus că România a jucat fără frică în faţa lui Lukaku şi De Bruyne.

Un meci destul de complicat, destul de greu. Am încercat să dăm totul, să marcăm, să egalăm situația pe tabelă pentru că au marcat foarte repede primul gol. Din păcate nu am reușit și trebuie să o luăm de la capăt. Ne așteaptă un meci decisiv.

Am avut ocazii și am încercat să revenim în joc, să dăm totul pentru a marcam dar nu am reușit să fructificăm ocaziile. Se întâmplă, acesta este fotbalul. Trebuie să ținem capul sus și să ne gândim la meciul următor.

N-am intrat cu frică și nu aveam de ce să avem frică. Din contră aveam o încredere foarte mare. Așa a fost să fie. Normal că după gol lor le-a fost mai ușor.

Ce vorbim în vestiar rămâne în vestiar, doar că (nr. selecționerul) ne-a transmis să ținem capul sus că mai avem un meci de jucat. Suntem pe primul loc în grupă, la egalitate, iar miercuri vom avem un meci decisiv.

Nu aveam de ce să ne-o luăm în cap. Știam că cu o singură victorie nu am făcut nimic. Am încercat să menținem euforia și dorința de a câștiga, dar nu am reușit. Suntem convinși de calificare!”, a spus Răzvan Marin.

Nicolae Stanciu merge şi el la victorie, cu Slovacia

Situație incredibilă în clasamentul Grupei E. România, Belgia, Ucraina și Slovacia au toate câte 3 puncte, iar calificarea se joacă în ultima etapă. Florin Niță și Denis Drăguș au declarat la unison că nimic nu este pierdut și că totul va fi lămurit în ultimul meci.

„Am avut şi noi şansele noastre de a marca. Din păcate nu am făcut-o, au intrat toate cu Ucraina. Ştiam că trebuie să suferim cu o echipă ca Belgia.

Am şi suferit, puteam să închidem calificarea din această seară, asta ne-am dorit. Cred că şi noi dacă reuşeam să egalăm la ocaziile avute, făceam 1-1, poate ei nu mai reveneau.

Sunt mândru de toţi colegii, cum au luptat. Aşteptăm meciul cu Slovacia şi sper să rezolvăm calificarea acolo. Am încercat să forţăm şi din prima repriză, dar a venit golul în minutul 2 şi ne-a dat peste cap. Nu e uşor să iei gol în minutul 2. Aşteptăm meciul cu Slovacia şi sper să rezolvăm calificarea”, a declarat şi Nicolae Stanciu.