În urmă cu aproximativ două săptămâni, Andrei Nicolescu, administratorul special al lui Dinamo, a vorbit despre plecările care se vor produce, dar și despre jucătorii care ar urma să rămână în lotul lui Zeljko Kopic după încheierea campionatului. În cadrul acelei intervenții, oficialul „câinilor” a lăsat să se înțeleagă faptul că unul dintre fundași nu se va despărți de formația alb-roșie.
Renunță Dinamo la Maxime Sivis?
Este vorba despre fundașul lateral Maxime Sivis, în vârstă de 27 de ani. Despre apărătorul dreapta, Andrei Nicolescu a dat semne că ar urma să rămână la Dinamo. Pe lângă Sivis, la acel moment au fost puse pe tapet și situațiile lui Josue Homawoo, Astrit Selmani, Raul Opruț, Hakim Abdallah, Antonio Luna și Cristi Costin.
„Cu siguranță în acest moment Josh și Selmani își termină contractele cu Dinamo la 30 iunie. Discuțiile noastre sunt pe play-off. Nu am mai discutat cu agenții lor.
Ne-am asumat anumite lucruri când i-am contactat. Cu siguranță poate nu am gestionat bine. Clubul Dinamo vrea să respecte toți jucătorii și nu vrea să aplice niște metode pe care le știe toată lumea. Noi nu am reușit să generăm concurență reală.
Am conturat o idee pentru sezonul următor. Pentru Opruț am declarat că activăm clauza. Cu Abdallah mai avem un an de contract. Pentru Luna avem o clauză de activare dacă atinge anumite meciuri. Costin mai are un an de contract. Sivis mai are doi ani de contract. Conturăm echipa pentru anul viitor”, a afirmat Andrei Nicolescu, conform digisport.ro.
Acum, sursele din cadrul clubului ar fi mărturisit pentru gsp.ro că Maxime Sivis va fi îndepărtat, chiar dacă Nicolescu a făcut declarația respectivă în spațiul public.
Conducerea clubului ar fi hotărât întreruperea colaborării cu Maxime Sivis
Potrivit sursei citate, șefii „haitei” ar fi decis deja că înțelegerea lui Maxime Sivis va fi desfăcută la finalul acestei stagiuni de SuperLiga. Francezul a primit mai multe critici din partea oamenilor de fotbal și a fost luat la țintă în repetate rânduri pentru centrările pe care le livrează.
El s-a revanșat la Cluj-Napoca, în partida câștigată de Dinamo, scor 4-2, în cadrul rundei #4 din play-off. I-a pus mingea pe tavă lui Stipe Perica, care a reluat frumos, cu o lovitură de cap, în poarta lui Gertmonas, goalkeeper-ul de la U Cluj.
Rămâne de văzut unde se va ajunge în această poveste. Cert este că Sivis a fost integralist doar de trei ori în 2025. Ex-apărătorul lui Guingamp a bifat 30 de meciuri în toate competițiile în sezonul curent. Sivis și-a trecut în cont două assist-uri, iar cota lui de piață este de 700.000 de euro, după cum informează Transfermarkt.