Profit de sute de mii de euro pentru Dinamo, după partida cu FCSB! Lovitură financiară remarcabilă a „câinilor roșii”

Dinamo s-a înclinat în fața FCSB-ului în „Derby de România”, în etapa a 13-a a SuperLigii, scor 0-2. Trupa lui Zeljko Kopic a ieșit astfel din zona locurilor de play-off, ocupând poziția a șaptea, cu 18 puncte. Roș-albaștrii se află pe locul cinci, cu un punct în plus, dar și cu o partidă mai puțin, cea cu FC Botoșani.

„Câinii roșii” nu s-au putut bucura de victorie, însă au avut motive să zâmbească. 45.469 de suporteri au fost prezenți pe cel mai mare stadion al țării cu ocazia acestui meci.

Câți bani a scos Dinamo din biletele vândute la derby-ul cu FCSB

Asistența remarcabilă le-a adus un profit important roș-albilor. Conform spuselor lui Andrei Nicolescu, administratorul special al clubului, Dinamo a ieșit pe plus cu aproximativ 300.000 de euro din vânzarea biletelor.

Oficialul „câinilor” nu a dorit să pună accent pe acest aspect, ci pe atmosfera generată cu ocazia acestui meci, atât pe Arena Națională, cât și în preajma stadionului.

„Făceam niște analize, cred că suntem undeva la ce am stabilit, aproximativ 300.000 de euro profit, dar importantă a fost energia pe care ne-au transmis-o suporterii. Am organizat bine meciul, s-a creat o emulație în jurul stadionului. Vrem să devină un standard la Dinamo, la care să tindem”, a transmis Andrei Nicolescu, pentru Digi Sport

Derby-ul din etapa a 13-a ocupă primul loc în topul asistențelor din acest sezon al SuperLigii. Iată lista meciurilor care au adunat cei mai mulți oameni la stadion în actuala stagiune:

  • Dinamo – FCSB – 45.469;
  • Universitatea Craiova – Rapid 1-1 – 19.940;
  • U Cluj – Dinamo 1-0 – 18.066;
  • Rapid – U Cluj 0-2 – 12.691;
  • CFR – U Cluj 2-3 -12.500;
  • Rapid – CFR 2-2 – 12.400;
  • Rapid – Dinamo 1-1 – 12.378.

Dinamoviștii își vor bucura fanii la Sibiu. Suporterii au ocazia să interacționeze cu favoriții, înaintea meciului cu Hermannstadt

În etapa #14, Dinamo se va deplasa la Sibiu. Sâmbătă, 26 octombrie, se va duela cu Hermannstadt, de la ora 19:00. Roș-albii au făcut un anunț important pentru fani.

Vineri, de la ora 19:30, la Hotel Mercure, în Sibiu, suporterii vor putea să discute și să se fotografieze în compania fotbaliștilor lui Zeljko Kopic. Bucureștenii doresc să demonstreze că susținătorii echipei sunt extrem de importanți, arătându-le respect cu ajutorul întâlnirii planificate.

„La sfârșit de săptămână, ne deplasăm la Sibiu pentru duelul împotriva celor de la FC Hermannstadt, programat în etapa 14 a Superligii.

Deplasările sunt un bun prilej de a ne reîntâlni cu suporterii dinamoviști din toată țara, iar de această dată îi invităm pe Câinii sibieni la Meet & Greet-ul organizat cu jucătorii și staff-ul echipei noastre.

Evenimentul va avea loc vineri, la Hotel Mercure (bulevardul Victoriei, nr. 48, Sibiu), începând cu ora 19:30. Un punct de vânzare cu produsele oficiale ale clubului va fi deschis în incinta hotelului. Suntem nerăbdători să vă revedem, Câinilor!”, au notat cei de la Dinamo, pe Facebook.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare