Premieră extrem de interesantă la EURO 2024! Ce s-a întâmplat la meciul Croația – Albania 2-2

În cursul zilei de miercuri, Croația și Albania au terminat la egalitate într-un meci disputat la Hamburg, scor 2-2, în etapa a doua a Grupei B de la EURO 2024.

Scorul a fost deschis încă din minutul 11 de albanezi prin Qazim Laci, iar croații au reușit să egaleze abia în minutul 74, grație golului marcat de Andrej Kramaric, cel care și-a făcut astfel singur un cadou în ziua în care a împlinit vârsta de 33 de ani.

Klaus Gjasula a marcat un autogol și un gol după ce a fost introdus pe parcursul meciului Croația – Albania 2-2 de la EURO 2024, fapt care s-a petrecut pentru prima dată în istoria Campionatelor Europene, dar și Mondiale

Doar două minute mai târziu, a intrat în scenă Klaus Gjasula, mijlocașul defensiv în vârstă de 34 de ani care în prezent este liber de contract după despărțirea de nemții de la Darmstadt și care și-a marcat în propria poartă, în contextul în care fusese introdus pe teren în urmă cu doar patru minute.

Totuși, el a reușit să își îndrepte această greșeală în prelungirile jocului, mai exact în minutul 90+5, atunci când a marcat cu un șut plasat trimis cu piciorul stâng exact de pe punctul de la 11 metri, după o centrare pe jos primită din flancul stâng. A fost golul înscris cel mai târziu în istoria Campionatelor Europene de fotbal, punând la socoteală și meciurile din fazele eliminatorii, nu doar pe cele din grupe.

Așadar, Klaus Gjasula a devenit primul fotbalist din istoria Campionatelor Europene și Campionatelor Mondiale deopotrivă care marchează un autogol și un gol într-un meci în care a fost introdus pe teren pe parcurs, după cum au scos în evidență statisticienii de la Opta la scurt timp după încheierea partidei de la Hamburg.

De remarcat este că în acest meci, așa cum s-a întâmplat și în cel pierdut de albanezi în prima etapă cu scorul de 1-2 în fața Italiei, Arlind Ajeti, fundașul central de la CFR Cluj, a fost integralist pentru naționala pregătită de fostul fotbalist brazilian Sylvinho.

Cum s-au prezentat cele două naționale la această partidă:

Croația (4-3-3): Livakovic – Juranovic, Sutalo, Gvardiol, Ivan Perisic – Modric, Brozovic, Kovacic – Majer, Petkovic, Kramaric
Rezerve: Baturina, Budimir, Erlic, Ivanusec, Ivusic, Labrovic, Mario Pasalic, Marco Pasalic, Pjaca, Pongracic, Sosa, Stanisic, Sucic, Vida
Absent: Nikola Vlasic
Selecționer: Zlatko Dalic

Albania (4-3-3): Strakosha – Hysaj, Djimsiti, Ajeti, Mitaj – Asllani, Ramadani, Laci – Asani, Manaj, Bajrami
Rezerve: Abrashi, Aliji, Balliu, Etrit Berisha, Medon Berisha, Broja, Daku, Gjasula, Hoxha, Ismajli, Kastrati, Kumbulla, Mihaj, Muci, Seferi
Selecționer: Sylvinho

Arbitru: Francois Letexier (Franța)